Az egyetem kutató által publikált cikk szerint az öregedés összetett folyamat, és mindenféle betegség növekvő kockázatával jár. Egyes betegségek, mint például az Alzheimer-kór és a szív- és érrendszeri betegségek esetében a kockázat nem fokozatosan nő az idő múlásával, hanem egy bizonyos életkor után meredeken eszkalálódik. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy milyen változások következnek be és hogyan, hogy jobban kezelhessék ezeket a betegségeket. Ennek érdekében 108 felnőttből álló csoportot követtek nyomon, akik több éven keresztül néhány havonta biológiai mintákat adtak.
A vizsgált molekulák között RNS, fehérjék, lipidek, valamint bél-, bőr-, orr- és szájmikrobiom-taxonok szerepeltek, összesen 135 239 biológiai jellemzővel. Minden résztvevő átlagosan 47 mintát küldött be 626 nap alatt, a leghosszabb ideig résztvevő 367 mintát küldött be. Ez a rengeteg adat több mint 246 milliárd adatpontot eredményezett, amelyeket a kutatók ezután feldolgoztak, és mintákat kerestek a változásokban.

A kutatók azt találták, hogy az emberi szervezetben két különböző szakaszban nagyon egyértelmű változás tapasztalható. A változások a negyvenes éveink közepén, majd a hatvanas éveink elején tetőznek, kissé eltérő profilokkal. A vizsgálatukban szereplő összes molekula mintegy 81 százaléka mutatott változást az egyik vagy mindkét szakasz során.
A negyvenesek szervezetében a koffein és az alkohol anyagcseréjéhez, a szív- és érrendszeri betegségekhez, valamint a bőr és az izomzat működési zavaraihoz kapcsolódó molekulákban találtak jelentős változásokat. A hatvanasoknál a gyorsabb leépülési fázis a szénhidrát- és koffeinanyagcserével, a szív- és érrendszeri betegségekkel, a bőrrel és az izmokkal, az immunrendszer szabályozásával és a veseműködéssel függött össze.
Forrás: Stanford Egyetem
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

