Becsült olvasási idő: 1 perc
Fizika a digitális kor szülötteinek

Százhatvan kolléga előtt mutatták be sikeres pályázataikat március 29-én az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és az NI Hungary Kft. által közösen meghirdetett fizikatanári myDAQ-pályázat nyertesei az Országos Fizikatanári Ankéton. 

Az ezredforduló környékén és azt követően születettek – az úgynevezett Z generáció – már beleszülettek az internet 2.0, az okostelefonok és tabletek digitális világába. A korábbi nemzedékekétől radikálisan eltérő infomációfogyasztásukra nem alkalmazhatók a hagyományos pedagógiai megközelítések. Erre a problémára igyekszik hatékony válaszokat adni az évente meghirdetett Fizikatanári myDAQ pályázat. A kifejezetten oktatási célokra kifejlesztett, 2010-ben Innovációs Nagydíjat is nyert myDAQ nyolc kulcsrakész szoftverdefiniált mérőműszer kombinációja, melynek segítségével a diákok a laboratóriumon kívül is pontos és megbízható méréseket végezhetnek. A fejlesztő National Instruments (NI) diákok számára is évente lehetőséget biztosít, hogy pályázat keretében dolgozzák ki saját innovatív mérés- és irányítástechnikai alkalmazásaikat a hordozható egyszemélyes laboratórium segítségével. 

A feladat idén olyan kísérletsorozatok kidolgozása volt szenzorok és a National Instruments myDAQ nevű mérőeszköze segítségével, amelyek a kísérleti adatok rögzítésével és digitális leképezésével egy, a hagyományosnál vonzóbb tanulási módot kínálnak a modern technológiával együtt felnövekvő generációnak. A zsűri által legjobbnak ítélt pályázatokat Fraller Csaba, a hévízi Bibó István Gimnázium és Szakközépiskola fizikatanára és két debreceni pedagógus, Csatári László (Szent József Gimnázium és Szakközépiskola) és Vizi Tibor (Brassai Sámuel Gimnázium és Szakközépiskola) nyújtották be. 

A pályázatok új irányokat jelölnek ki a fizika és más természettudományos tárgyak oktatásában: a klasszikus és modern fizikai kísérletek digitális leképezése olyan objektív, a diákok által is ellenőrizhető és használható adathalmazokat eredményez, amelyek egy, a jelenleg elterjedtnél sokkal érdekfeszítőbb és interaktívabb tanulási élmény kiindulópontjai lehetnek. A szervezők tervei szerint jövőre tanárokból és diákokból álló teamek számára hirdetik meg a pályázatot.