hero
GyártásTrend |

Forrás:

Interesting Engineering
Becsült olvasási idő: 1 perc
A britek blokkolni szeretnék a napfényt

Az Egyesült Királyság 50 millió fontot szán egy geomérnöki programra, melynek célja a napfény visszaverése és a bolygó lehűtése. Mindezt úgy képzelik el, hogy aeroszolos részecskéket juttatnak a sztratoszférába.

A program egyelőre az adatgyűjtés fázisában van. A kutatók számítógépes modellezésre, meglévő adatokra és természetes analógiákra - például vulkánkitörésekre és a hajózási kibocsátások változásaira - támaszkodnak majd az értékeléshez. Nem végezne szabadtéri kísérleteket, nem bocsátanának ki mérgező anyagokat, és környezeti hatásvizsgálatot végeznének, valamint konzultálnának a helyi közösségekkel, mielőtt a terv megvalósítását megkezdenék.

A program igazgatója szerint az a feladatuk, hogy a lehető legjobb, megbízható bizonyítékokat szolgáltassák az elképzelés életképességére, de anélkül, hogy a geomérnökség mellett vagy ellene foglalnának állást. Klímakutatók szerint ugyanis a napsugárzás szabályozásának nem szándékolt, súlyos következményei lehetnek, többek között megváltoztathatja a mezőgazdaság számára létfontosságú csapadékhullási mintákat.

Forrás: Interesting Engineering

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock