A graphIT Kft. talán az egyetlen cég a hazai piacon, amely nem csupán különálló CAD és CAM szoftvereket forgalmaz, hanem képes arra, hogy ügyfelei növekedésével folyamatosan bővítse mérnöki CAD/CAM/PLM portfoliójukat, és ezáltal biztosítsa ügyfelei számára beruházásaik stabilitását és versenyképességüket. Ennek persze elengedhetetlen feltétele, hogy a cég munkatársai naprakész ismeretekkel rendelkezzenek a CAD/CAM/PLM piac újdonságairól, így hát nem hiányozhattak az idei Siemens PLM Europe rendezvényről sem.
A PLM Europe a Siemens évente megrendezésre kerülő felhasználói konferenciája, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy az ügyfelek megismerhessék a Siemens PLM teljes termékportfólióját, függetlenül attól, hogy éppen melyik elemét használják munkájuk során. Emellett számos részletes technológiai előadás segíti a résztvevőket egy-egy specifikus szakterület megismerésében. Az idei PLM Europe Berlinben került megrendezésre.
Szokás szerint plenáris szekcióval indult a program. Ez mindig a PLM Europe különleges része, mivel itt mutatják be a fejlesztési vezetők a különböző termékújdonságokat. A plenáris szekción belül is kiemelkedő érdeklődés kíséri Chuck Grindstaff elődását. Ő felelős valamennyi CAD/CAM/PLM technológia összefogásáért, és a kapcsolódó technológiák jövőképének meghatározásáért. Az idei előadás egyik központi témája a gyártás volt, ami idehaza is fontos terület, tekintettel a gyártó cégek által képviselt piac nagyságára.
Az említett előadás egyik legérdekesebb gondolata volt, hogy a Siemens hagyományos és PLM technológiája révén – a gyártás területén – a jövőt a gyártási folyamatok valamennyi szintjének optimalizálása, a távoli jövőt pedig az önmagukat optimalizáló PLM rendszerek jelentik. Ennek mindhárom alapeleme már a mai NX, Teamcenter, Tecnomatix termékekben elérhető. Ezek a jövő számára készített stabil architektúra, az intelligensen integrált információk, és a HD felhasználói élmény, ami tulajdonképpen a 3D adatok és a hozzájuk kapcsolódó információk magasabb szinten történő megjelenítését jelentik.
A plenáris szekció egyik fontos témája volt a Siemens PLM elmúlt 50 éve, amely a programtábláról vezérelt monokróm megjelenítéstől a jelenkor egyik leginnovatívabb termékportfoliójáig vezetett. E szekcióban került sor az NX9-es verzió bejelentésére, amely verzió az NX történetében jelentős mérföldkőnek számít, mind a megjelenő újdonságok, mind pedig a háttérben működő architekturális fejlesztéseket tekintve. Újdonság az NX9-ben a kézgesztusokkal történő kezelés is, amelyet egy Leap Motion eszközzel bárki használhat, és valóban kézzel „gyúrhatja”, alakíthatja a 3D modellt annak segítségével.
A másik kiemelkedő újdonság a tavaly bemutatott Active Workspace új verziója volt. Az Active Workspace a nem hagyományos CAD/CAM/PLM felhasználók számára teszi elérhetővé és könnyen kezelhetővé a céges mérnöki adatokat. Mivel ehhez csupán egy böngészőre van szükség, az adatokat szinte bármilyen eszközön megtekinthetők. Az Active Workspace további előnye, hogy minden előzetes CAD rendszer ismerete nélkül is kezelhető. Az adatok elérése gyakorlatilag olyan, mint egy internetes keresés, az adatok közötti kapcsolatok gyorsan áttekinthetők.
Például egy alkatrész esetében pillanatok alatt látható, hogy milyen konstrukciókba épül be, mikor és ki módosította az elmúlt időszakban, és az, hogy az adott alkatrész elérhető-e már a gyártás számára, vagy még tervezési fázisban van. Az Active Workspace fejlesztése során az volt a fejlesztők célja, hogy olyan könnyen kezelhető rendszert adjanak a PLM adatok megtekintésére, és módosítására a felhasználók kezébe, amelyet gyakorlatilag betanulás nélkül használni tudnak.
Ugyancsak a plenáris szekcióban ismertették a Siemens PLM szakemberei a Tecnomatix IntoSite-hoz kapcsolódó új fejlesztéseket. A rendszer alkalmas arra, hogy a gyártó cégek esetében a gyár 3D modelljéhez kapcsoljon minden lényeges információt, így valóban vizuális keresést és áttekintést biztosítva a gyártervezők, folyamattervezők számára. A gyár 3D modelljéhez kapcsolhatók például a a dolgozók adatai, a műszakok adatai, a gépek jellemzői, specifikációi, gépkönyvei, az üzemeltetésük közbeni működési, leállási adatok. Emellett az adatok összekapcsolhatók gyakorlatilag bármilyen más adatforrással, legyen az a vállalatirányítási rendszer (ERP), vagy bármilyen házon belül fejlesztett egyedi megoldás.
A Tecnomatix IntoSite kezdetben szolgáltatásként érhető el, amelynek keretében a Siemens biztosítja a felhőben a cégek számára a felhasználói keretrendszert. A felhő emellett kiemelkedő szerepet kapott a Teamcenter esetében is, mivel a Teamcenter lehetővé teszi a vállalati adatok felhőben történő tárolását anélkül, hogy a cégeknek saját IT infrastruktúrát kellene erre a feladatra felépíteniük.
Aki lemaradt az idei PLM Europe rendezvényről, az megismerheti az ott bemutatott újdonságokat a graphIT Kft. PLM Perspektíva rendezvényén november 14-én. Ott nem csupán a plenáris szekció programjából, hanem a technikai szekciók előadásainak anyagából is számos újdonsággal találkozhatnak az érdeklődők.
Regisztráció: www.graphit.hu/perspektiva.
