hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
A Tesla végleg száműzi a ritkaföldfémeket az új e-motorjából

Az autógyártó olyan állandó mágneses elektromos járműmotor kifejlesztését tervezi, amely egyáltalán nem tartalmaz ritkaföldfémeket.

A Tesla vezérigazgatója, Elon Musk bejelentette, hogy olyan állandó mágneses elektromos járműmotor kifejlesztését tervezi, amely nem tartalmaz ritkaföldfémeket. A cégvezető azonban nem árulta el, hogy pontosan milyen anyagokat használnak fel.

Mivel a ritkaföldfémek nehezen beszerezhetők, és a globális termelés túlnyomó többségét Kína adja, a ritkaföldfémek ellátási láncainak akadozása komoly szerepet játszik az elektromos autók gyártásában. Ugyanakkor számos tévhit kering arról, hogy mi is az a ritkaföldfém, és hogy az elektromos járművek mennyi ritkaföldfém elemet használnak fel. A valóságban a ritkaföldfémek gyakran hiányoznak a lítium-ion akkumulátorokból, inkább az elektromos járművek motorjaiban találhatók.

A legnépszerűbb ilyen eleme a neodímium, amelyet az elektromos motorok, merevlemezek és hangszórók erős mágneseihez használnak. A neodímium mágnesek gyakran tartalmaznak diszprózium és terbium kiegészítéseket. E mellett nem minden elektromos autómotor használ ritkaföldfémeket. A Tesla például az egyenáramú állandó mágneses motorjaiban használja őket, de a váltakozó áramú indukciós motorjaiban nem.

A Tesla járműveit kezdetben váltakozó áramú indukciós motorok hajtották, amelyek nem igényeltek ritkaföldfémeket. Nikola Tesla, aki megalkotta a váltakozó áramú indukciós motort, tulajdonképpen a vállalat nevének forrása. Mégis, amikor a Model 3 megjelent, a vállalkozás bemutatta a vadonatúj állandó mágneses motort, és ezt követően ezeket a motorokat kezdte el használni az összes többi járművében. A vállalat az elmúlt öt évben ugyanakkor sikeresen csökkentette a ritkaföldfém-kitettségét. A hajtáslánc hatékonyságának javításával 25 százalékkal mérsékelték az új Model 3 hajtásegységeiben ezeket a nehezen beszerezhető ritkaföldfémeket.

Most úgy tűnik, hogy a Tesla megpróbálja ötvözni e két világ legjobb tulajdonságait egy ritkaföldfémek nélküli állandó mágneses motorral. Noha a cég homályosan fogalmazott, amikor arról kérdezték, hogy pontosan milyen anyagokat alkalmaz, talán azért, mert ezt az információt üzleti titoknak tekinti, amit nem akar nyilvánosságra hozni, az első helyettesítő minden bizonnyal a neodímium lehet, a másik kettő pedig a terbium és a diszprózium.

Érdekesség, hogy a neodímiumból készült állandó mágnesek sokáig szabványnak számítottak a mágnest használó alkalmazásokban, de az elmúlt 10 évben a kutatások más lehetséges anyagokra összpontosítottak, amelyek átvehetik a helyét. A Tesla még nem tette egyértelművé, hogy melyiket kívánja alkalmazni, de úgy tűnik, hogy közel áll a döntéshez, vagy legalábbis úgy véli, hogy hamarosan találnak egy jobb megoldást. Ha sikerül nekik, alighanem ismét komoly versenyelőnyhöz jutnak más e-autógyártókkal szemben.

Forrás: Interesting Engineering