hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
A világon mindenhol elérhetővé tennék a geotermikus energiát
Egy egyelőre fejlesztés alatt álló fúrórendszer óriási lendületet adhat a geotermikus erőművek elterjedésének.

A jelenlegi, például az olaj kitermeléséhez használt fúróberendezések képtelenek ellenállni a sok kilométeres mélységben uralkodó, extrém magas hőmérsékleteknek és hatalmas nyomásnak, és ezért a geotermikus energia hasznosítása napjainkban főleg egyes vulkanikus vagy földfelszínközeli forróvízkészletekben gazdag régiókra korlátozódik.

Ha ez nem volna elég, a meglévő fúrótechnológia alkalmazása a mélység növekedésével párhuzamosan exponenciálisan drágul, vagyis kétszer olyan mélyre fúrni sokkal több mint kétszer annyiba kerül.

Egy Quaise Energy nevű cég szerencsére nemrég egy olyan fúrórendszer kifejlesztésébe kezdett, amellyel a meglévő berendezések gyengeségei potenciálisan kiküszöbölhetők lesznek

A Quaise technológiájának lényege, hogy a milliméteres hullámok energiájának bevetésével elolvasztja, majd pedig elpárologtatja a kőzeteket.

A fejlesztők azt állítják, hogy ez a rendszer akár 12 mérföld mélyre is képes (lehet majd) lehatolni – vagyis mérföldekkel lejjebb, mint amennyire fizikai fúrófejekkel valaha is sikerült lejutni.

Forrás: Quaise Energy

A világ bármely pontján kezdik is meg a fúrást, ilyen mélységekben már mindenhol több száz Celsius-fokos forrósággal lehet találkozni, és ha ezekbe a vájatokba vizet vezetnek, olyan nyomású gőz keletkezik, amely különböző turbinák meghajtására, vagyis áramfejlesztésre immár a Föld (szinte) valamennyi szegletében alkalmas.

Bár a módszer lokációtól függetlenül bárhol bevethető, a Quaise szerint első körben a meglévő, hagyományos fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek helyén lehet érdemes alkalmazni. Ennek az az oka, hogy az ilyen létesítmények már rendelkeznek azzal az infrastruktúrával, amellyel a geotermikus eredetű gőzt képesek befogadni, hogy aztán villamos energiává alakítva továbbítsák azt az elektromos hálózatnak.

A Quaise-nek még rengeteget kell dolgozni ahhoz, hogy a nagyívű céljait elérhesse, de ha egyszer sikerül a geotermikus energiát széles körben hozzáférhetővé tennie, a fosszilis tüzelőanyagokról való, egyetemes átállás sokkal egyszerűbbé válhat.

(Forrás: Freethink)