Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Bemutatták a James Webb űrtávcső által "elkattintott" első hivatalos felvételt
Az infravörös tartományban korábban még nem készült mélyrehatóbb fotó a kozmoszról.

Elkészítette első, tudományos célú, színes felvételét a James Webb Űrteleszkóp (JWST). A NASA szerint az infravörös tartományban korábban még nem készült az univerzumról a mostaninál mélyrehatóbb és élesebb fotó.

A lenyűgöző képet a NASA igazgatója, Bill Nelson társaságában Joe Biden amerikai elnök tárta a nagynyilvánosság elé. 

A felvételen egy körülbelül 4 milliárd éves galaxishalmazt figyelhet meg a szemlélő. A csillagrendszerek gravitációja annyira erős, hogy a mögöttük lévő objektumok fényét meghajlítva egy fajta speciális lencseként is szolgálnak, és így még a legerősebb távcsövek teljesítményét is jelentősen javítani tudják.

A JWST felvétele (Forrás: NASA)

A kozmosz múltjába mostanáig a 2012-ben kiadott Hubble eXtreme Deep Field (XDF) elnevezésű kép nyújtotta a legtávolabbi betekintést.

A JWST friss képén a Repülőhal csillagképben található és tőlünk 4,6 milliárd fényévnyire elhelyezkedő SMACS 0723 galaxishalmazt figyelhetjük meg. A felvételen ugyanakkor elvétve az Ősrobbanáshoz közeli korból származó fényjelenségeket is fel lehet fedezni.

A július 11-én bemutatott fénykép természetesen épp csak megkapargatja a felszínét mind annak a földönkívüli jónak, amivel a következő (remélhetőleg) több éves időszakban a James Webb Űrteleszkóp elhalmozza majd a tudományos közösséget. Ami azt illeti, a távcső már most is számos további, színes felvételt tartogat a tarsolyában, amelyeket magyar idő szerint július 12-én 16 óra 30 perctől kezdődően kezd el publikálni az amerikai űrügynökség.

(Forrás: Interesting Engineering)