hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Bill Gates: a nátriumos reaktor az új atomerőmű

A milliárdos szerint 2030-ra már csatasorba állhatnak az újgenerációs atomerőművek.

A filantróp amerikai milliárdos számos zöldenergiás projektet támogat az USA-ban. Legígéretesebb kezdeményezései közé tartozik egy még hatékonyabb és teljesen zöld hidrogéngyár és egy újfajta atomerőmű. Most ezeket tekintjük át.

A Natrium projekt a hagyományos hűtővíz helyett folyékony nátriumot alkalmaz a reaktor hűtésére. Ezzel jelentősen csökkenthető a robbanás esélye, mivel a folyékony nátrium sokkal több hőt képes elnyelni a reaktorból anélkül, hogy a nyomás növekedne. Vagyis akkor is hűt, ha az erőmű valamiért elveszíti áramforrását. Emellett egy speciális energiatárolási technológiát is alkalmaz, amely megkönnyíti a meglévő energiarendszerekbe való integrációt. Gates szerint 2030-ra megépülhet az első ilyen erőmű.

A másik projekt az Electric Hydrogen (EH2) start-up cég terve, amely a Massachusetts állambeli Devensben építene fel egy 1,2 gigawattos gyárat, amely teljesen tiszta forrásból állítana elő hidrogént. Ráadásul sokkal olcsóbban és hatékonyabban, mint az eddigi próbálkozások. A kaliforniai székhelyű vállalkozás szerint a méretgazdaságosság és újfajta elektrolizáló képes csökkenteni a zöld hidrogén költségeit. A cég reményei szerint, a technológiájuk az egész iparágra kiterjedő költségcsökkentés szabványát fogja megteremteni. Az eredmény: a zöld hidrogén olcsóbb lesz, mint a fosszilis alternatívák, olvasható a sajtóközleményben.

Forrás: Interesting Engineering / Businesswire

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock