hero
GyártásTrend |

Forrás:

Interesting Engineering
Becsült olvasási idő: 1 perc
Bill Gates atomerőművet épít, amit nem orosz urán fog fűteni

A milliárdos szerint cégének technológiája az egyik leggyorsabb és legalacsonyabb költségű út a fejlett, szén-dioxid-mentes energiához.

A Bill Gates által támogatott Terrapower atomenergetikai cég bejelentette, hogy megkapta a wyomingi Ipari Telepítési Tanács jóváhagyását az első Natrium erőmű, a Kemmerer Power Station Unit 1 engedélyére. A fejlett nukleáris technológia egy 345 MW-os nátriumhűtéses gyorsreaktorral és 1 gigawattos olvadt só alapú energiatároló rendszerrel rendelkezik. A rendszer különlegessége, hogy az erőmű zökkenőmentesen integrálható a megújuló erőforrás-hálózatba, növelve annak rugalmasságát. A tárolási technológia képes a rendszer teljesítményét gyorsan, több mint öt és fél órán keresztül 500 MW-ra növelni. 

A Terrapower tavaly év elején megállapodást kötött az ASP Isotopes-szal a nagymértékben dúsított, alacsony dúsítású urán előállításáról, hogy segítse az atomerőművek következő generációjának fejlesztését az Egyesült Államokban. A megállapodás értelmében a TerraPower befektet egy urándúsító létesítmény építésébe Dél-Afrikában, amely az ASP Isotopes innovatív lézeres dúsítási technológiáját használja. Cserébe a TerraPower megvásárolja a létesítményben előállított uránt, ezzel biztosítva a Natrium reaktorai számára létfontosságú erőforrást. Az USA nukleáris üzemanyag tekintetében Oroszországtól függ, és ez kihívást jelentett az amerikai nukleáris ipar számára, különösen azután, hogy az ukrajnai invázió megzavarta az ellátási láncot.

A TerraPower az első olyan nukleáris fejlesztő, amely kereskedelmi célú fejlett reaktorra vonatkozó engedélykérelmet nyújtott be az amerikai illetékes hivatalokhoz. A kérelmet 2024 márciusában nyújtották be, és a cég szerint nagyon jó úton haladnak a 2026 decemberi engedélyezéshez vezető úton. 

Forrás: Interesting Engineering

Borítókép: TerraPower