Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Gravitációcentrikus akkumulátortornyokat építenek

A nehézkedésre építő zseniális energiatároló rendszereket gyárt egy amerikai cég.

Gravitációcentrikus energiatároló tornyokat épít egy kaliforniai és nevadai székhelyű cég, az Energy Vault.

Két első ügyfele nem kisebb piaci szereplő, mint az indiai központú Tata Csoport és a mexikói építőanyag-gyártó CEMEX.

Az egész elképzelés állítólag elnyűhetetlen betontéglákra építkezik.

Egyszerűen arról van szó, hogy ha valahol fölösleges energia keletkezik, ezzel felemelik az építőelemeket, és energiaínség esetén – kontrollált módon – ledobják őket.

Az Energy Vault azt állítja, hogy a rendszer kapacitása 10-35 megawattóra (MWh). A Tata a „csúcsmodellt” választotta.

Értelemszerűen nem erőműként kell tekinteni a tornyokra, viszont elméletileg bármeddig el lehet raktározni velük az energiát. A gyártó elmondása szerint az egységek 90 százalékos hatékonysággal dolgoznak. Egyik legnagyobb előnyük, hogy a Földön bárhol felállíthatóak, mert ugye gravitációban sehol sem szenved hiányt a bolygó.

Az új építmények 2019-ben már neki is láthatnak a munkának.