A perovszkitok a napelemtechnológia egyik legígéretesebb új anyagai. Ezek olyan kristályszerkezetű anyagok, amelyek igen nagy hatásfokkal generálnak elektromos áramot. Az évszázad nagy részében a szilícium volt a legmegfelelőbb anyag a napelemek gyártásához, köszönhetően annak, hogy bőséges mennyiségben és hatékonyan alakítja át a fényt elektromos árammá. Az elmúlt évtizedben azonban egy új versenyző, a perovszkit gyorsan felemelkedett a ranglétrán, amely sokkal olcsóbb, és hatékonyságban már lehagyta a szilíciumot. Hátránya, hogy a perovszkit nem olyan tartós, mint a szilíciumból készülő napelemek, amelyek akár 20-25 évig is működőképesek.

A Rochesteri Egyetem mérnökei most a perovszkit fényelnyelő képességét javították úgy, hogy egy fényvisszaverő ezüstréteggel vonták be. Az új réteg hozzáadása megváltoztatta a perovszkitban lévő elektronok kölcsönhatásait, növelve a hatásfokot. A kutatók szerint a módszerrel egyfajta tükör jön létre, amely 3,5-szeresére növelte a fényátalakítás hatékonyságát. Reményeik szerint a csak ezüstből, vagy ezüst és alumínium-oxid váltakozó rétegeiből álló bevonat segítségével hamarosan elérhetővé válik az akár 30 százalékos teljesítmény is a napelemeknél. Összehasonlításul: a hagyományos napelemek a nap energiájának körülbelül 22 százalékát tudják elektromossággá alakítani, míg a (sima) perovszkittal bevont napelemek 27,2 százalékos hatásfokot érnek el.
Forrás: University of Rochester
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

