hero
GyártásTrend

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 2 perc
Csúcstechnológiás nitrogénüzemet adtak át Székesfehérváron

Nitrogénüzemet épített a Messer Hungarogáz az elektronikai gyártással foglalkozó Harman Becker Gépkocsirendszer Gyártó Kft. székesfehérvári gyárának területén. A cél az autóipari elektronikai gyártó nitrogénigényének közvetlen, helyszíni kiszolgálása volt. A vállalat a korszerű nitrogéntermelő egységet távvezérléssel üzemelteti a jövőben.

A Harman - a Samsung cégcsoport tagjaként - termékeivel jelen van az autóiparban, valamint a hang- és stúdiótechnika világában is. Számos ismert márkát sorakoztat fel, mint például a JBL, AKG, Harman Kardon, dbx, Lexicon vagy Martin. Székesfehérváron az autóipar számára, elektronikai és akusztikai termékeket gyárt.  A legnívósabb márkájú autókba készítenek erősítőket, navigációs rendszereket, fejegységeket és egyéb elektronikai eszközöket. Teszik ezt a XXI. század legmodernebb gyártási technológiáival és a legszigorúbb minőségi elvárásokkal.

Az elektronikai cég székesfehérvári Holland fasori telephelyén a Messer új technológiával kialakított nitrogéngenerátort helyezett üzembe, melynek köszönhetően javul az energiahatékonyság, hatékonyabban irányított a nitrogén leválasztása a levegőből, energetikailag gazdaságosabb az üzemeltetés. 2024 első negyedévétől már a gyár területén átadott nitrogénüzemből biztosított az elektronikai termékek gyártásához szükséges nagytisztaságú nitrogén előállítása, mely kiváltja a gáz korábbi közúti szállítását, ezzel is hozzájárulva a dekarbonizációs célokhoz. 

Nitrogénüzemet épített a Messer Hungarogáz az elektronikai gyártással foglalkozó Harman Becker Gépkocsirendszer Gyártó Kft. székesfehérvári gyárának területén

 „A teljeskörűen automatizált, távvezérelt üzemben a leginnovatívabb technológiákat alkalmazzuk az energiahatékony és környezetbarát működés érdekében. Az egy köbméter gázellátásra fordított fajlagos villamosenergia-felhasználás egyharmadára csökken a korábbi közúton beszállított nitrogén ellátáshoz viszonyítva.” – hangsúlyozta Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz ügyvezető igazgatója.

A Messer már több évtizede működtet nitrogén-, oxigén-, hidrogén-előállító és levegőszétválasztó üzemeket országszerte 15 nagyipari vállalatnál. Ebben a szegmensben évek óta piacvezetőnek számít, a mostani beruházással pedig tovább tudja erősíteni a vállalat ezt a pozíciót. A helyszíni gáztermelő üzemek működtetése a Messer dinamikusan fejlődő, évről évre újabb üzemekkel bővülő, stratégiai húzóágazata. Az utóbbi két évben jelentős beruházási értékben adott át a Messer Hungarogáz három új autóipari nitrogénüzemet hazánkban, melyekkel partnerei fejlődési és fenntarthatósági céljainak teljesülését is támogatja.

A nitrogén a levegő 78 százalékát alkotó gáz, amelyet az autóipar számos területén használnak fel nagy mennyiségben különféle termelési folyamatokban az elektronikai alkatrészek gyártásától, a lézertechnológiákon át a gumiabroncs-gyártásig. A nitrogén tulajdonságai és innovatív felhasználási módjai biztosítják, hogy számos folyamat hatékonyabb, biztonságosabb, környezetbarátabb és gazdaságosabb legyen. A nitrogént a levegőből nyerik ki egy desztillációs folyamat eredményeként.