Az emberi szervezetben lévő mikroműanyagok egészségre káros hatásait csak nemrégiben kezdték kutatni. Légzőszervi, gyomor-bélrendszeri, endokrin, fejlődési és reprodukciós problémákat, sőt rákos megbetegedéseket is összefüggésbe hoznak a mikroműanyagok fogyasztásával és belélegzésével kapcsolatban.
Noha forralással is el lehet távolítani a mikroanyagokat a vízből, ipari méretekben ez nyilvánvalóan nem járható út. Az egyszerű aktívszenes szűrők is nagy hatékonysággal hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket, de csak az öt mikrométernél nagyobb méretűeket. Az egyik legjobb módszer a fordított ozmózis, amely a vizet akár egy tízezred mikronnyi póruson keresztül préseli ki, ezek azonban gyorsan eltömődnek, és rendszeresen tisztítani kell őket. A víz desztillálása közel 100 százalékos hatékonyságú, de a szervezetünknek szükséges egészséges ásványi anyagokat is eltávolítja.

A Missouri Egyetem kutatói most kifejlesztettek egy viszonylag egyszerű és biztonságos módszert, amely képes kivonni a vízből a mikroműanyagok több mint 98 százalékát. A kutatók nem mérgező, hidrofób természetes összetevők felhasználásával folyékony oldószert hoztak létre, amit a vízhez adva olajként lebeg annak felszínén. Az oldószer magához vonzza a nanoműanyag részecskéket és a vízfelszínre emeli azokat. Ezután nem kell mást tenni, mint begyűjteni az oldószerréteget a szennyeződéssel együtt. A kísérletek során a módszer az édesvízben található nanoműanyagok 98 százalékát, míg a sós víz esetén a szennyező részecskék 99,8 százalékát távolította el.

A kutatók szerint az új technológia költséghatékony és fenntartható megoldást jelenthet a nanoműanyag-szennyezés kezelésére. A közeljövőben szeretnék meghatározni az oldószer maximális kapacitását, és megoldani, hogy az oldószerek újrahasznosíthatók legyenek.
Forrás: New Atlas
Borítókép: Gary Baker, a Missouri Egyetem Kémiai Tanszékének docense. Forrás: University of Missouri

