hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Megkezdte működését a világ legnagyobb offshore szélfarmja
1,4 millió háztartás áramellátását biztosítja a komplexum.

Az Északi-tengeren működésbe lendült a Föld eddigi legnagyobb offshore (tengerre kihelyezett) szélerőműparkja. A Hornsea 2 nevű komplexumot a hasonló projektekben éllovasnak számító, dán Ørsted építette meg.

A jelenlegi tervek szerint az Egyesült Királyság 2050-ig kívánja nullára csökkenteni a nettó szén-dioxid-kibocsátását, és ezt a célt nagyon jelentős mértékben szélenergia hasznosításával szeretné elérni.

A szigetországot már a Hornsea 1 projekt megvalósításakor is éppen ez a szándék vezérelte – 2020-as beüzemelésekor ez a turbinaegyüttes is világszerte páratlan méretekkel rendelkezett, ám terjedelemben a Hornsea 2 immár ezt a létesítményt is túlszárnyalta.

Hornsea 2 (részlet; Forrás: Ørsted)

A legújabb telep Yorkshire-től 89 kilométerre északra, a Hornsea 1 tőszomszédságában helyezkedik el, és a Siemens Gamesa által gyártott szélkerekei együttvéve 462 négyzetkilométernyi területet hasítanak ki maguknak a tengerből.

A friss, nagyjából 1,3 gigawatt áramtermelő kapacitású szélfarmot összesen 165 darab, 8 megawatt teljesítményű turbina alkotja.

Az egységek lapátjai 81 méter hosszúak, és a kerekek fordulatonként egy brit háztartás 24 órás áramigényét fedezik. A széltornyok összjátéka végeredményben 1,4 millió hajlék energiaellátását fogja biztosítani. 

Minthogy még a legnagyobb offshore szélerőműparkok is viszonylag gyorsan felhúzhatók, az Egyesült Királyság 2030-ig még 50 gigawatt munkabírású hasonló létesítményt kíván megépíteni. Egyebek mellett a Hornsea 3 megvalósítása is a tervek között szerepel, amelynek összteljesítménye akár a szédítő 2,8 gigawattot is elérheti.

(Forrás: Interesting Engineering)