Az Északi-tengeren működésbe lendült a Föld eddigi legnagyobb offshore (tengerre kihelyezett) szélerőműparkja. A Hornsea 2 nevű komplexumot a hasonló projektekben éllovasnak számító, dán Ørsted építette meg.
A jelenlegi tervek szerint az Egyesült Királyság 2050-ig kívánja nullára csökkenteni a nettó szén-dioxid-kibocsátását, és ezt a célt nagyon jelentős mértékben szélenergia hasznosításával szeretné elérni.
A szigetországot már a Hornsea 1 projekt megvalósításakor is éppen ez a szándék vezérelte – 2020-as beüzemelésekor ez a turbinaegyüttes is világszerte páratlan méretekkel rendelkezett, ám terjedelemben a Hornsea 2 immár ezt a létesítményt is túlszárnyalta.

A legújabb telep Yorkshire-től 89 kilométerre északra, a Hornsea 1 tőszomszédságában helyezkedik el, és a Siemens Gamesa által gyártott szélkerekei együttvéve 462 négyzetkilométernyi területet hasítanak ki maguknak a tengerből.
A friss, nagyjából 1,3 gigawatt áramtermelő kapacitású szélfarmot összesen 165 darab, 8 megawatt teljesítményű turbina alkotja.
Az egységek lapátjai 81 méter hosszúak, és a kerekek fordulatonként egy brit háztartás 24 órás áramigényét fedezik. A széltornyok összjátéka végeredményben 1,4 millió hajlék energiaellátását fogja biztosítani.
Minthogy még a legnagyobb offshore szélerőműparkok is viszonylag gyorsan felhúzhatók, az Egyesült Királyság 2030-ig még 50 gigawatt munkabírású hasonló létesítményt kíván megépíteni. Egyebek mellett a Hornsea 3 megvalósítása is a tervek között szerepel, amelynek összteljesítménye akár a szédítő 2,8 gigawattot is elérheti.
(Forrás: Interesting Engineering)

