A Nemzetközi Energiaügynökség új jelentése szerint a 330 millió városi terepjáróból (SUV) álló globális flotta önmagában több szén-dioxid-kibocsátást termel, mint egész nemzetek összesített szén-dioxid-kibocsátása.
Mindannyian tudjuk, hogy a SUV-ok nem a környezetvédelmükről híresek, de azt talán kevesen tudják, hogy a negatív környezeti hatásuk sokkal nagyobb, mint azt sokan gondolnák. A SUV-k átlagosan mintegy 20 százalékkal több olajat fogyasztanak, mint egy átlagos, közepes méretű autó. Ezt támasztja alá, hogy 2021 és 2022 között a hagyományos autók olajfelhasználása nagyjából változatlan maradt, de a városi terepjárók olajfogyasztása világszerte napi 500 ezer hordóval nőtt, ami a teljes olajkereslet növekedésének egyharmadát tette ki, olvasható a jelentésben.
A jelentés egyetlen ponton derülátó: az elektromos SUV-k térhódítása. Az elektromos gépkocsikra való áttérés a klímaváltozás kezelésének egyik fontos eleme, noha a repülőgépek karbonmentesítése sokkal nagyobb súllyal nyomn(án)ak a latba. A kutatók szerint ezzel együtt az elektromos autók számának gyors növelése kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a század közepére elérjük a nettó nulla kibocsátást.
Forrás: IEA
