MTIGyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Molekuláris mikrobiológiai laboratóriumot adtak át az ELTE lágymányosi campusán
Molekuláris mikrobiológiai laboratóriumot adtak át az ELTE Természettudományi Karán, amelynek elsődleges célja a koronavírus-járvány elleni védekezés támogatása.

Borhy László, az ELTE rektora elmondta, a laboratóriummal hozzájárulhatnak a koronavírus-járvány elleni küzdelemhez. A pandémia időszakában az ELTE TTK kiemelt szerepet vállalt a tájékoztatásban és a szabályok az adott körülményekhez leginkább igazodó megfogalmazásában - tette hozzá.

A rektor kijelentette: „a laboratórium fontos mérföldkövet jelent egyetemünk életében". A labor a járvány elmúltával is világszínvonalon tudja majd szolgálni a biotechnológiai kutatás igényeit, és az ELTE polgárainak egészségvédelmét egyaránt - mondta Borhy László.

MTI/Máthé Zoltán
MTI/Máthé Zoltán

Kacskovics Imre, az ELTE TTK dékánja a molekuláris biomarker lényegéről szólva elmondta, a személyre szabott terápiától a mainál eredményesebb gyógyulást várnak. Pontosabban lehet meghatározni az egyes emberek egészségügyi problémáját és azt is, hogy mivel lehet őket meggyógyítani. Közölte, a laboratórium lehetőséget ad arra, hogy járvány leküzdésében részt vegyenek, ugyanakkor az eredeti tervekben megfogalmazott célokat, azaz a krónikus betegségek kapcsán is végezzen molekuláris biomarker kutatásokat.

A működését várhatóan február közepétől megkezdő laboratórium révén - a közreadott sajtóanyag szerint - lehetővé válik különféle kórokozók, köztük a Covid-19 és variánsai által kiváltott fertőzések kiszűrése, valamint a természetes és a védőoltásokkal létrehozott immunválasz elemzése.
A laboratóriumot az ELTE Biotechnológiai FIEK (Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ) hozta létre egy NKFIH-projekt keretében, amelyben részt vett az ELKH Természettudományi Kutatóközpont, a SERVIER Gyógyászati Vegytani Kutatóintézet Zrt. és a CRU Hungary Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFIA) támogatásával 2017-ben indult projekt célja eredetileg egy olyan akkreditált molekuláris biomarker-laboratórium létrehozása volt, amely genetikai és sejtbiológiai vizsgálatokat végez a tudomány, a gyógyszeripar és a nemzeti egészségügyi rendszer számára. A konzorcium azonban a 2019 végén kialakult világjárványra reagálva kiegészítette az eredeti fejlesztési koncepciót és azon kezdett dolgozni, hogy az új létesítmény alkalmas legyen a Covid-19 pandémia megfékezésére - írták.

MTI/Máthé Zoltán
MTI/Máthé Zoltán

A közlemény szerint a laborban qPCR és LAMP technológiák segítségével tesztelhetik a SARS-CoV-2 jelenlétét biológiai mintákban, kimutathatják a SARS-CoV-2 specifikus antitesteket ELISA-vizsgálatokkal és más szérum antitestek neutralizációs aktivitásának elemzésével, illetve képesek a sejtes immunválasz vizsgálatára is.

A labor továbbá biztosítja az ELTE oktatóinak, hallgatóinak, és külső érdeklődőknek folyamatos és biztonságos egészségügyi monitorozását, emellett az eredeti célok szerint alkalmazható molekuláris biomarker kutatások végzésére, illetve kapcsolódó szolgáltatások nyújtására is - olvasható.

(forrás: MTI)