Korábban mi is hírt adtunk róla, hogy az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) nagyszabású Artemis Hold-projektének keretében, a Space Launch System (SLS) rakétát indít. A kilövésre eredetileg augusztus 29-én, a floridai Kennedy Űrközpont 39B kilövőállomásról került volna sor. A fellövést azóta több alkalommal, műszaki hibák sora miatt elhalasztották, végül a személyzet nélküli Oriont szállító SLS szerdán hajnali 1:47-kor (EST) emelkedett a levegőbe a NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39B indítóállásáról.
A kilövést itt lehet újranézni:
Miután elérte a kezdeti pályát, az Orion telepítette napelemtábláit, és a mérnökök megkezdték az űrhajó rendszereinek ellenőrzését. Körülbelül 1,5 órával a repülés után a rakéta felső fokozatának hajtóműve körülbelül 18 percig sikeresen működésbe lépett és megadta az Orionnak a szükséges lökést ahhoz, hogy elhagyja a Föld körüli pályát és a Hold felé induljon.
Miért a Hold?
„Sokba került, mire idáig eljutottunk, de az Orion most már úton van a Hold felé" - mondta Jim Free, a NASA Felfedező Rendszerek Fejlesztéséért Feladatfejlesztési Igazgatóságért felelős helyettes ügyvezető igazgatója. „Ez a sikeres indítás azt jelenti, hogy a NASA és partnereink elindultak azon az úton, hogy az emberiség javára minden eddiginél messzebbre jussanak a világűrben."

Az Orion a tervek szerint többször megkerülve a Holdat és 25,5 nap alatt tér vissza a Földre. Az Artemis-I. küldetés meghatározó lépcsője a NASA Holdtól a Marsig tartó felfedezőútjának, amelynek során az ügynökség az emberiség javára végez kutatásokat. Ez egy fontos teszt az ügynökség számára, mielőtt az Artemis-II. küldetés keretében élő űrhajósokat repítenének az űrbe.
Az Artemis I. küldetés részletei:
Indítási helyszín: A NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39B indítóállása
Indítás időpontja: 2022. november 16.
A küldetés időtartama: 25 nap, 11 óra, 36 perc.
Teljes megtett távolság: 1,3 millió mérföld
Visszatérési sebesség: legfeljebb 40 000 km/óra (25 000 mph).
Leszállás: 2022. december 11.
Az aktuális küldetés során az Orion a világ legerősebb rakétájával száll fel és messzebbre repül, mint bármely embereknek épített űrhajó valaha tette. A küldetés során 280 ezer mérföldet (450 ezer kilométert) tesz meg a Földtől és 40 ezer mérföldet (64 ezer kilométert) a Hold távoli oldalán. Az Orion hosszabb ideig marad az űrben, mint bármelyik űrhajó űrállomáshoz való dokkolás nélkül, és gyorsabban és forróbban tér haza, mint elődei.

A NASA tájékoztatása szerint a közel Artemis-küldetés demonstrálja mind az Orion, mind az SLS rakéta teljesítményét, és teszteli a Hold körüli pályára állásra és a Földre való visszatérésre vonatkozó képességeket. A misszió előkészíti az utat a Holdra irányuló jövőbeli küldetésekhez, beleértve az első nő és az első színes bőrű űrhajós Holdra szállítását.
Az Artemis-I. révén a NASA előkészíti a terepet az űrbe, élő legénységgel történő távoli célpontok felé irányuló űrutazásokhoz, amelyek során az űrhajósok kiépítik és elkezdik tesztelni a Hold közelében azokat a rendszereket, amelyek a holdfelszíni küldetésekhez és más, a Földtől távolabbi célpontok, köztük a Mars felfedezéséhez szükségesek.
Forrás: NASA
