hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Sétáló horgony és plazmafúró: geotermikus energia másként

Egy szlovák cég bemutatott egy új technológiát, amellyel szupermély lukakat lehet a földbe vájni.

A szlovákiai GA Drilling új rendszere gyorsabb és olcsóbb fúrást ígér 10 kilométerig. A hagyományos eljárásoknál állandóan cserélni kell a fúrófejeket, mert a nagy fölalatti nyomás és meleg miatt gyorsan tönkre mennek. Az Anchorbit és a Plasmabit nevű technológiák a gyártó állítása szerint áthidalják ezt a problémát, ráadásul a meglévő fúrási infrastruktúrával és berendezésekkel kompatibilisek. 

Az Anchorbit rendszer a fúrófej mögé két gallérrészt helyez, amelyek mindegyike kihúzható dugattyúkkal rendelkezik, amelyek képesek kinyomni és megragadni a fúrószárat. Amikor a felső gallér megragadja a fúrást, az alsó kinyúlik lefelé, közelebb a fúrófejhez, majd kihúzza a megfogó dugattyúit, hogy a felső gallér elengedhesse, és lecsússzon a fúrófejhez. A cég szerint az Anchorbit rendszer várhatóan nem csak a kemény kőzetbe való behatolás sebességét fogja megduplázni, hanem a meglévő fúrófejek élettartamát is megduplázza, lehetővé téve az üzemeltetők számára, hogy hosszabb ideig fúrjanak gyorsabban, kevesebb költséges fúrófejcsere mellett.

A folyamatot ez a videó szemlélteti:

A Plasmabit egy impulzusos plazmafúró rendszer, amely egy forgó elektromos ívű fáklya segítségével 6 ezer Celsius-fokos ionizált gázzal repeszti a kőzeteket. E közben nagynyomású vizet is porlaszt, hogy mechanikusan eltávolítsa a kőzetdarabokat. Mivel ez egy érintkezés nélküli fúrófej, alapvetően soha nem lesz szükség a fúrófej kihúzására és cseréjére. A GA szerint viszonylag könnyen halad majd kemény gránitban is, egészen a 10 kilométeres határig, lényegesen mélyebben és olcsóbban, mint egy normál fúrótorony.

Forrás: New Atlas 

A borítókép: GA Drilling