hero
GyártásTrend

Rovat:

Energetika
Becsült olvasási idő: 1 perc
Tovább erősíti a hidrogén-infrastruktúrát a MOL-csoport

Újabb lépést tett a hidrogénmobilitás fejlesztése érdekében a MOL-csoport. Mostantól hatékonyabban segíti a buszok és teherautók töltését az a hidrogén-töltőállomás Pozsonyban, amely a MOL-csoport leányvállalata, a Slovnaft pozsonyi finomítójában termelt hidrogénnel látja el a helyi tömegközlekedési társaság hidrogénbuszait is. A korszerűsítésnek köszönhetően a buszok hatótávolsága 40 százalékkal nő, ami jelentősen hozzájárul a pozsonyi tömegközlekedés hatékonyabb működéséhez. A MOL-csoport stratégiai célja, hogy alternatív energiaforrásokkal, például hidrogénnel tegye fenntarthatóbbá az ipari szereplők és a mobilitási szektor működését.

A pozsonyi finomító területén lévő, 2022-ben átadott töltőállomást a Slovnaft és a Messer Tatragas közös vállalata, a Messer Slovnaft üzemelteti; az együttműködés kulcsfontosságú a szlovákiai hidrogéninfrastruktúra fejlesztése szempontjából. A töltőállomás a korszerűsítésnek köszönhetően mostantól magasabb, 350 bar nyomást biztosít a hidrogénbuszok és teherautók tankolásához, biztosítva ezzel a nagyobb hatótávolságot. A fejlesztés eredményeként kevesebb tankolásra van szükség, ami növeli a teherautók és a tömegközlekedésben használt hidrogénbuszok összhatékonyságát.

Zöld hidrogén a MOL-csoportnál: a fenntartható út - videó 

A hidrogén üzemanyagként elsősorban az áruszállítás, a teher- és a tömegközlekedés számára jelent fenntartható alternatívát. A hidrogénüzemű járműveknek számos előnye van: károsanyag-kibocsátás nélkül biztosítanak csendes működést, hosszabb hatótávot és az akkumulátoros elektromos járművekhez képest gyorsan újratölthetők.

A hidrogén jelentős energiahordozó lehet a jövőben, ami kulcsszerepet játszhat a zöld átmentben is. A MOL-csoportnál stratégiai célunk, hogy innovatív módon segítsük az okos zöldátmenet megvalósítását, például alternatív energiaforrásokkal tegyük fenntarthatóbbá a mobilitási szektor működését. Ezt szolgálja a pozsonyi töltőállomás mostani modernizációja is, valamint az olyan beruházásaink, mint a Százhalombattán már elindult zöldhidrogén-üzemünk, amelyhez hasonló létesítményt tervezünk Pozsonyban is. Ezzel a saját ipari működésünk fenntarthatóbbá tétele mellett megnyitjuk az utat a pozsonyi tömegközlekedés dekarbonizációja számára is” – mondta el Horváth Ádám, a Downstream Új és Fenntartható Üzletágak Igazgatója.

Hidrogén-töltőállomás. Forrás: MOL

A MOL-csoport százhalombattai finomítójában tavaly kezdte meg a működést Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme. A létesítmény megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, miközben egyáltalán nem képződik környezetszennyező melléktermék, és a létesítmény 25 ezer tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását. Az itt előállított évi 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént az üzemanyaggyártás során használják fel, a MOL-csoport tervei szerint pedig a jövőben közvetlenül a közlekedési szektorban is találkozhatunk vele, valamint a százhalombattai üzem után Pozsonyban és Rijekában is hasonló elektrolizáló egységek megépítését készítik elő.

Forrás: MOL-csoport