GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Újfajta hőszigetelő ablakbevonat, ami hét fokkal csökkenti a meleget

Hőszigetelő réteget fejlesztettek az ablaküvegre, amely 33 százalékkal csökkenti az energiaköltségeket és 7 Celsius-fokkal mérsékli a hőt.

A Notre Dame Egyetem kutatói olyan ablakbevonatot fejlesztettek ki, amely a nap szögétől függetlenül hűti a teret.  A szilíciumos ablakbevonat harmadával csökkenti az energiaköltségeket és hét Celsius-fokkal mérsékli a meleget. Az eljárás újdonsága, hogy a bevonat megőrzi a funkcionalitást és a hatékonyságot, függetlenül attól, hogy a nap milyen pozícióban van az égen. Vagyis a polarizált napszemüvegekhez hasonlóan a bevonat csökkenti a bejövő fény intenzitását, de a napszemüvegekkel ellentétben akkor is átlátszó és hatékony marad, ha különböző szögekbe billentik az ablaküveget. A bevonat nemcsak épületek, hanem autók ablakaira is felvihető.

A kutatók szilícium-dioxid, alumínium-oxid és titán-oxid ultravékony rétegeit rendezték el egy üvegalapon. A hűtési teljesítmény javítása érdekében, a hősugárzás visszaverésével mikroszkopikusan vékony szilícium-polimert adtak hozzá. A szilícium-polimerek a hőt a forrástól elszállítják, és megakadályozzák a túlmelegedést. Gyorsabban halad át rajtuk az áram, mivel a megváltoztatott molekula-szerkezetű - és így vezetővé váló - műanyagban nagyobb sebességgel áramlanak az elektronok. Emellett nagyon rugalmasak és tartósak is.

A Notre Dame Egyetem kutatói olyan új ablakbevonatot fejlesztettek ki, amely blokkolja a hőtermelő ultraibolya és infravörös fényt, és a nap szögétől függetlenül átengedi a látható fényt. Forrás: Notre Dame Egyetem (University of Notre Dame )

Az ideális hatékonyság megtalálásához kvantumlágyítást alkalmaztak, és eredményeiket kísérletileg validálták. Azt szimulálták, hogy egy szabványos iroda energiafogyasztása hogyan alakul különböző városokban. A tesztet úgy is elvégezték, hogy az ablakokat vízszintesen, az ég felé fordítva helyezték el. Az eredmények azt mutatták, hogy a fotonikus szerkezet nagy hűtési teljesítményt nyújt, ami akár 7,2 Celsius-fokos hőmérsékletcsökkenést is eredményezhet. Az éves energiamegtakarítást tekintve ez ∼97,5 MJ/m2 -t jelent.

Mivel a bevonat előállítása olcsónak ígérkezik és nemcsak épületek, hanem autók ablakaira is felvihető, a kutatók reményei szerint forradalmi változásokat hozhat az iparban. Különösen a klímaváltozás közepette, amikor egyre melegebb és szélsőségesebb időjárás várható az egész világon.

Forrás: Notre Dame Egyetem (University of Notre Dame)