hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Üzembe helyezték a világ első kereskedelmi célú homokakkumulátorát
A finnországi távfűtési rendszer támogatására szolgál a létesítmény.

Egy Polar Night Energy nevű cég Finnországban üzembe helyezte a világ első kereskedelmi célú, homok alapú hőenergia-tároló rendszerét. A Helsinkitől nem messze felhúzott akkumulátor egy Vatajankoski elnevezésű közműszolgáltató egyik erőműve mellett kezdte meg a működését.

A 4-szer 7-méteres tartály több száz tonna, a belsejébe temetett hőcserélővel akár 500-600 Celsius-fokra is felhevíthető homokot tartalmaz. A forró közegbe oltott (és klímabarát megoldások útján generált) hőenergia a mindennapokban a helyi távfűtési rendszer erőforrásait fogja gazdagítani. 

Forrás: Polar Night Energy

Egy újkeletű és az ukrajnai háború ügyétől nem független vita miatt a Finnországba irányuló orosz gázszállítmányok leálltak, ami nagy mértékben növeli az újabban aktivált tárolóegység jelentőségét.

Az új homok alapú akkumulátor maximális hőteljesítménye 100 kilowatt és 8 megawattóra összesített energiakapacitással rendelkezik. Ha minden a tervek szerint halad, dimenzióinak kitágítását követően a rendszer befogadóképessége idővel az ezerszeresére növekedhet, és így akár a 8 gigawattórát is elérheti.

(Forrás: Energy Storage News)