Egy belső égésű autóban a váltókar a váltóalagútra van szerelve, és mechanikus összeköttetésekkel kapcsolódik a kézi váltóhoz. A Ford álsebességváltója pusztán egy elektronikus teljesítményvezérlőhöz csatlakozik. Tehát nem a hagyományos, mechanikus váltókart építik be, amelyet a belsőégésű motorok használnak, hanem egy dobozt, amit elektronikus jelek vezérelnek, és ami kívülről teljesen ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos kézi váltó.
A Ford szerint a „Shifter Assembly For Electric Vehicle” nevű technológiájuk nem csak imitációból áll. E szerint a rendszer képes kezelni az akkumulátorcsomag által szállított elektromos energia áramlását, szabályozva a motorok sebességét és az egyes motorok által termelt nyomatékot is. E mellett programozható haptikus ellenállást, a sebességváltó bekapcsolásának érzetét, sőt még a sebességváltó hangját, nyikorgását is kínál. Mindezek a funkciók a jármű infotainment rendszerén keresztül állíthatóak, hasonlóan ahhoz, ahogyan az Apple MacBook touchpadje a kattintásokat utánozza.
Az elektromos járművek szimulált kézi sebességváltója nem új ötlet. A Toyota 2022-ben hasonló koncepciót dolgozott ki, amikor egy kuplungpedállal felszerelt szimulált kézi váltót hozott létre, amely a hagyományos sebességváltást utánozta a nyomaték leadásának változtatásával. A Hyundai is valami hasonlót csinált az Ioniq 5 N modellel, amely szimulált lapátváltókkal rendelkezik.
Forrás: New Atlas
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

