A kertápoló berendezések – levélfúvók, fűnyírók és hasonlók – első pillantásra ártalmatlannak tűnnek az üvegházhatású gázok szempontjából. Egy új tanulmány szerint azonban a gyepápolás összességében az amerikai légszennyezés egyik fő forrása.
Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség legfrissebb adatai szerint a gyepápoló eszközök több mint 68 ezer tonna szmogképző nitrogén-oxidot bocsátottak ki, ami nagyjából 30 millió autó által okozott szennyezéssel egyenértékű. A fűnyíró berendezések 30 millió tonna szén-dioxidot is kibocsátottak, ami több, mint Los Angeles város teljes kibocsátása.

A jelentés szerint a gyepfelszerelések más légtoxikus anyagok, például a formaldehid és a benzol kibocsátáshoz is hozzájárultak. De talán a legaggasztóbb szennyezőanyag, amelyet kibocsátanak, a PM2,5 néven ismert finom részecske.
A PM2.5 részecske átmérője sokkal kisebb, mint az emberi hajszálé. Orvosi konszenzus szerint a rákos megbetegedésektől, a reproduktív betegségektől és a mentális egészségi problémákig számos egészségügyi problémákat okozat. A jelentés szerint a gázüzemű fűnyíró berendezések 2020-ban 21 800 tonna PM2,5-t böfögtek ki. Ez a mennyiség 234 millió átlagos személygépkocsi által egy év alatt kibocsátott szennyezésnek felel meg.
A jelentés szerint ez annak köszönhető, hogy az amerikai fűnyíró berendezések kenőolaj és benzin keverékével működő, elavult kétütemű motorokat használnak, illetve, hogy ezekből rendkívül sok van az USA-ban.
Kaliforniában és Floridában, ahol sok a zöld terület és a gazdag ember, a kertészek által használt kétütemű fűnyírók, gyepápolók a szén-dioxid kibocsátást vezetik. Míg Floridában és Texasban a PM2,5 szennyezés a listavezető. A kutatók szerint országosan a kétütemű motorok felelősek a gyepápolókból származó PM2,5 82 százalékáért, de Kaliforniában ez az arány csak 41 százalék.
A tudósok nem tudják pontosan, hogy miért ilyen nagy a különbség a két állam között, de az egyik elmélet szerint Kalifornia szigorúbban szabályozza a kismotorok használatát. Kalifornia az 1990-es évek közepe óta ugyanis következetesen élen jár abban, hogy a kismotorok üzembehelyezését az üvegházhatású gázok csökkentésével kapcsolja össze. Olyannyira, hogy jövőre szeretnék betiltani a kisméretű terepmotorok, köztük a szennyező fűnyíró berendezések használatát. Szakértők szerint az ország többi részének követnie kellene Kalifornia példáját, és támogatnia kellene az újratölthető akkumulátorokkal működő elektromos eszközöket.
Forrás: PopSci

