Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Elbúcsúzott Opportunity nevű roverjétől a NASA

A marsjáróval immár hivatalosan is végleg megszűnt a kommunikáció.

A NASA tisztviselői február 13-án bejelentették, hogy a 2004-ben Marsra küldött, Opportuny nevű roverjukkal örökre elvesztették a kapcsolatot.

A marsjáró végzetét egy, az egész vörös bolygó felszínét betakaró, óriási homokvihar okozta. Az Opportunity napelemeit olyan sokáig árnyékolta be a fergeteg, hogy még a jármű legalapvetőbb komponenseit sem tudták ellátni elegendő energiával.

Az utolsó kapcsolatfelvételre 2018. június 10-én került sor.

Az operátorai ezt követően hónapokon keresztül a legelkeseredettebb technikákat is bevetették, hogy legalább egy erőtlen választ kicsikarjanak a járműből: még ha a memóriája le is törlődött, vagy a szerszámai fel is mondták a szolgálatot, egy kisebb rádiós kapcsolat megteremtésével újra lehetett volna programozni a rovert, hogy aztán folytatni tudja a küldetését.

Mindazonáltal a kommunikáció visszaállítását célzó kísérletek mindegyike kudarcot vallott.

Az utolsó hazaküldött üzenete állítólag ez volt: „Az akkumulátorom töltöttsége alacsony, és kezd nagyon sötét lenni.”

Viszontlátásra (?) Opportunity.