Utoljára pont egy éve, decemberben foglalkoztunk az ipari fenntarthatóság témájával részletesebben, most ismét ránézünk, hogy milyen törekvések és eredmények övezték ezt a kulcsfontosságú területet az elmúlt egy évben.

A Siemens egy hiánypótló felméréssel térképezte fel a hazai, egymilliárd forint feletti árbevétellel rendelkező cégek hozzáállását és stratégiáját az energiahatékonyság, a víz- és levegőszennyezés, a hulladékkezelés és a karbonlábnyom csökkentése tekintetében (12. oldal). A kutatás megállapításai szerint a fenntarthatóságot erősítő tevékenységek egyelőre leginkább a hulladékkezelésre, az energiahatékonyságra és a vízgazdálkodásra irányulnak, de a kutatásban részt vevő cégek 54 százalékának van fenntarthatósági politikája, 80 százalékuk pedig együttműködik valamilyen szakértővel a megfelelő fenntarthatósági lépések érdekében, ez pedig bizakodásra ad okot arra vonatkozóan, hogy a többi területet is szép lassan átszövi a környezettudatos szemlélet.
Ugyanakkor az is tény, hogy a kutatásban részt vevő magyarországi cégek többségének (73 százalék) egyelőre nem készült karbonlábnyomot mérő számítása, pedig az ezzel kapcsolatos tudás kulcsfontosságú ahhoz, hogy meg lehessen mondani egy cég működéséről, de akár egy technológiáról is, hogy mennyire fenntartható.

Áldás vagy átok című cikkünkben (18. oldal) arra voltunk kíváncsiak, hogy az AI-technológia fenntarthatóságban betöltött pozitív szerepét a mérleg másik oldalán mennyire terheli annak környezeti lábnyoma. Cikkünkben igyekeztünk körbejárni, hogy vajon megtérül-e az az elképesztő mértékű víz- és energiaigény, amely a folyamatok optimalizálását és a hatékonyabb működést segíti.
Szintén fontosak a fenntarthatósági szempontok a jövő járműtervezésében, főleg mikromobilitási szinten, amelyben húzótényező a hatékony, élhető, egyszerű és főleg megosztott mobilitás megteremtése – derül ki a MOME Mobilty Desing Lab vezetőivel készült interjúnkból (15. oldal).

A technológiai cégek termék- és folyamatfejlesztéseinek hátterében is a környezetterhelés csökkentése és a hatékonyságnövelés áll, legyen szó intralogisztikai rendszerről, egy gépipari újdonságról vagy akár egy speciális kenőanyagról. Ugyanígy az évente egyszer megjelenő FoodTechLine mellékletünkben is hatékonyságot segítő technológiákról olvashatnak, amelyek szerencsés esetben végül a környezettudatos működést is segítik.
Jó olvasást kívánunk!

