hero
GyártásTrend |

Forrás:

Interesting Engineering
Becsült olvasási idő: 1 perc
Jöhetnek az ammóniás gázturbinák

A General Electric új fejlesztésével könnyen át lehet állítani a gázerőműveket ammóniatüzelésűre. 

Jelenleg az ammóniát legnagyobb mennyiségben műtrágyagyártásra használják. Az utóbbi években tüzelőanyagként is előtérbe került, amelyből tiszta, szén-dioxid-mentes energiát lehet előállítani. Főként Japánban és Dél-Koreában várnak sokat az új energiahordozótól, ahol nemzeti programokat is indítottak az ammóniatüzelésre. A hidrogénnel együtt a jövő üzemanyagának is szokták hívni, viszont a hidrogénnel szemben sokkal biztonságosabb tárolni és szállítani. Illetve az ammónia cseppfolyósításához alig mínusz 34 fokig kell lehűteni közeget, ami műszaki szempontból nagyságrenddel könnyebben megvalósítható. Sőt, ha megfelelő mértékű nyomás alatt van az ammónia, akkor akár szobahőmérsékleten is cseppfolyós lehet.

Az amerikai General Electric bejelentette, hogy japán és szingapúri vállalatokkal közösen 2030-ra megépítenek egy tisztán ammóniával hajtott gázerőművet. Az egyik japán konzorciumi tagnak már van egy 2 megawattos gázturbinája, amely 100 százalékban folyékony ammóniával működik, a teszteket is itt végzik. 

E mellett beindítanak egy korszerűsítési projektet is, amely képes a meglévő gázturbinás erőművek szén-dioxid-mentesítésére anélkül, hogy a teljes gázturbina cseréjére lenne szükség. A korszerűsítési folyamat egyszerű átmenetet jelent: a földgázégőt az új ammóniaégőre cserélik, a tüzelőanyag-rendszer és a kapcsolódó üzemmérleg-rendszerek minimális módosításával. A több mint 99 százalékkal csökkentett szén-dioxid kibocsátás a vállalatok szerint megnyitja az utat a tisztább és hatékonyabb energiatermelés felé jelentősebb infrastrukturális változtatások nélkül. Az átmenetet megkönnyíti, hogy világszerte jól kiépített kezelési infrastruktúrával rendelkezik. 

A kísérleti korszerűsítés egy szingapúri erőműben zajlik, ahol egy ammóniaégető utólagos felszerelését vizsgálják. Az erőmű jelenleg a GE gázturbinájával működik, amely annyi villamosenergiát termel, ami Magyarországon egy nagyjából 60-70 ezer fő lakosságú területet, a hozzá tartozó ipari létesítményekkel együtt képes ellátni energiával.

Forrás: GE / Interesting Engineering

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock