Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, a vele készült GyártásTrend Kávészünet interjúban Keszte Róbertet, a Continental Magyarország országigazgatóját kérte fel, akitől azt szerette volna megtudni, hogyan látja a gyártásban az ipar 4.0 jövőbeli sikerét.
Keszte Róbert: A gyártás az értékteremtés legjobban mérhető szakasza. Szinte minden inputot és minden outputot tudunk számszerűsíteni és digitálisan nyomon követni. Ennek következtében a gyártási költségek is nagyon transzparensek és valós időben tudjuk értékelni hatékonyságunk változásait. Mivel az inputok ára folyamatosan emelkedik, hatalmas a kényszer a termelő vállalatokon, hogy ezt a költségnövekedést hatékonyságuk növelésével kompenzálják. Ennek hagyományos útja a lean módszerek következetes alkalmazása és az automatizálás. Az ipar 4.0 az automatizálásban nyújt forradalmian új lehetőségeket. Nem csak a gyártósorokon, hanem a gyártást körülvevő támogató folyamatokban is. Lehetővé teszi, hogy a folyamataink a beszállítóinktól a vevőinkig egy integrált rendszer részei legyenek, és ezáltal gyorsabb és megalapozottabb döntéseket hozzunk, egyre kisebb ráfordítással, azaz egyre hatékonyabban, versenyképesebben.

1. Milyen értékek a legfontosabbak számodra?
K.R.: Nagyon érdekes kérdés. Szerintem az ember élete során az értékrendszere is folyamatosan változik. Én mára eljutottam oda, hogy számomra legfontosabb érték a szabadság, a gondolat és a cselekvés szabadsága. Ez kell ahhoz, hogy jól érezzem magam, és jól tudjak teljesíteni az élet minden frontján. Természetesen a szabadsággal rengeteg felelősség is jár, ezt mindig és mindenkinek szem előtt kell tartania.
2. Kit tartasz mesterednek, példaképednek az életben?
K.R.: Munkamorál, felelősségtudat szempontjából egyértelműen szüleim példáját követem. Szakmai téren az elmúlt 22 évben sokaktól tanultam és tanulok a mai napig, ugyanakkor egyszemélyes szakmai mesterem nincs. Nagyon fiatalon lettem felső vezető, és attól kezdve az ember leginkább magára van utalva, így a legértékesebb tudásokra saját olvasmányaim és tapasztalataim rendszerezésével jutok. Vezetői minőségem csiszolására pedig egy coach segítségét veszem igénybe, aki immár 7 éve segíti személyiségfejlődésemet.
3. A leginnovatívabb technológia, ami lenyűgöz?
K.R.: Mi abból élünk, hogy a legújabb felfedezéseket termékké vagy szolgáltatássá alakítjuk, és ezeket nagy tömegben értékesítjük. Így szerencsére számomra a legújabb technológiák és az innováció a mindennapjaim része. Folyamatosan lenyűgöz az internet és annak végtelen teljesítőképessége, csodálom a neurális hálózatok tanulási képességét, és megemelem a kalapomat az orvostudomány vívmányai előtt.
4. Mi volt a legnagyobb szakmai kihívás, amit megoldottál?
K.R.: Azt gondolom a legnagyobb kihívások még előttem állnak, ha 2022 őszére és 2023-ra gondolok. De az idáig vezető út egyáltalán nem volt könnyű. 2013 végén, amikor átvettem a budapesti gyár irányítását, nagyon nehéz helyzetben voltunk. Pozitív jövőkép és vevői bizalom hiányában kezdtük a munkát. 3 évembe tellett annak a csapatnak a felépítése, amelyik képes volt vevőink és anyavállalatunk bizalmának visszaszerzésére, és amelyikkel immár háromszor nyertük el az „Év gyára” verseny abszolút első helyét. De szeretném hangsúlyozni, hogy ezek a sikerek csak akkor valódiak, ha általuk új üzleti lehetőségek is nyílnak. Büszkén mondhatom, hogy az elmúlt években minden nehezítő körülmény ellenére sikerült a termelési árbevételünket megduplázni.

5. Mi motivál, inspirál leginkább?
K.R.: Munkám és döntéseim társadalmi hasznossága inspirál és a siker motivál. Sokezer munkatársunknak és családjuknak tudunk biztos megélhetést kínálni, sok millió közúti közlekedésben résztvevő embertársunk életére vigyázunk aktív és passzív biztonsági rendszereinkkel, javítjuk az utasok komfortját és csökkentjük a közlekedés okozta környezeti hatásokat. Mindezt tesszük úgy, hogy a társadalom legszélesebb rétségeinek adunk lehetőséget, hogy a mobilitáson keresztül élje meg szabadságát.
6. Top 3 célod az életben?
K.R.: Örökké élni, békében, jó egészségben a szeretteim körében.
7. Milyen inspiráló szakkönyvet olvastál legutóbb?
K.R.: Rengetget olvasok, de nem könyveket, hanem aktuális híroldalakt és folyóiratokat. A Harvard Business Review-t minden kollégámnak őszintén ajánlom.
8. Mi kapcsol ki? Barkácsolás, kertészkedés, vagy valami egészen más?
K.R.: Szinte soha nem kapcsolok ki, ami elég megterhelő a környezetem számára. De ha eljön a pillanat, akkor a budapesti belváros rengeteg jó lehetőséget kínál. Nappal a város rejtett szépségeit, a Duna part vagy a vár hangulatát, beesteledve pedig a gasztronómia izgalmas és sokszínű kínálatát fedezem fel.
9. Kultúra? Színház, mozi vagy kiállítás?
K.R.: Netflix és Spotify.

10. Mi a kedvenc szerszámod?
K.R.: Autószerelő végzettségem van, így a legtöbb szerszám jól áll a kezemben. De legszívesebben táblafilccel dolgozok, ezekkel tudom munkatársaimnak megmutatni, lerajzolni és elmagyarázni, hogy miért és mit gondolok.
11. Sport: nézni vagy csinálni?
K.R.: Nézni, ha a gyerekeim vannak a pályán.
12. Szerinted mi lesz a jövő forradalmi technológiája?
K.R.: Minden tudományterületnek és szakmának megvan a saját forradalminak gondolt technológiája. Beszélhetnénk a mesterséges intelligenciáról, a kvantumszámítógépekről, blockchain technológiáról, a fúziós erőművekről vagy a tüzelőanyagcellákról és a génsebészetről vagy a szintetikus élelmiszerekről, de szerintem a legérdekesebb ezeknek a technológiáknak a társadalmi elfogadottsága és fenntarthatósága. A műszaki innovációnak és a társadalmi elfogadottságnak együtt kell haladnia ahhoz, hogy egy technológia sikeres tudjon lenni. És ha sikeres lesz, akkor emberek milliárdjainak életét változtatja meg alapjaiban.
13. Hogyan töltődsz nyáron? Mik a nyári terveid, szabadság, nyaralás?
K.R.: Mivel már augusztus vége van, már túl is vagyunk a nyáron. Két hét szabadságon voltam, aminek nagy részét észak-európai utazással töltöttük.
13+1. Kit javasolsz következő interjúalanynak, és mit kérdeznél tőle?
K.R.: Les Zoltán Audi járműgyártásért felelős igazgatósági tagja: Zoli, a járműgyártás mindig is az automatizálás éllovasa volt. Hol tartotok most és mik a következő lépések? Ki tudjátok már használni a rendszerek összekapcsolásában rejlő lehetőségeket? Mikor jön el a pillanat, amikor az autógyárak és a beszállítók gyártósorai emberi beavatkozás nélkül kommunikálnak egymással termelési tervekről és minőségi mutatókról?

