hero
GyártásTrend |

Forrás:

New Atlas
Becsült olvasási idő: 2 perc
Már az OpenAI és a Meta is az amerikai hadseregnek dolgozik

Amerika két vezető AI-vállalata a napokban szerződést kötött az amerikai hadsereggel, hogy megosztják technológiájukat az amerikai védelmi erőkkel és katonai vállalkozókkal, még akkor is, ha kezdetben azt állították, hogy nem fogják.

2024. december 4-én az OpenAI a katonai alkalmazásokkal szembeni hosszú távú politikájának ellentmondva bejelentette partnerségét az Anduril Industries védelmi technológiai vállalattal, amely autonóm lőszer- és felderítő drónokra, rakétamotorokra, valamint különböző pilóta nélküli légi járművekre (UAV) és víz alatti személyzet nélküli járművekre (UUV) specializálódott. Az OpenAI és az Anduril együttműködése a drónokat ruházza fel mesterséges intelligenciával. Mindez javíthatja a fenyegetések valós idejű észlelését, értékelését és elhárítását. Az OpenAI közölte: a technológiát szigorúan védelmi célokra használják, nem támadó taktikákra. 

Az OpenAI és az Anduril együttműködése a drónokat ruházza fel mesterséges intelligenciával. A fotó illusztráció, forrás: Anduril

Szakértők szerint a lépés némileg érthető: noha az OpenAI bevételei 2024-ben várhatóan 3,7 milliárd USD-t tesznek ki, a jelentős működési költségek miatt a vállalat várhatóan nagyjából 5 milliárd USD veszteséget fog termelni idén. A költségek jelentős részét az AI-modellek képzése teszi ki, és a kormányzati és védelmi célú szerződések minden bizonnyal képesek a veszteségeket ellensúlyozni. 

A másik vonatkozó hír, hogy szintén idén év végén a Meta megnyitotta Llama nevű AI nyelvi modelljének használatát az amerikai kormányzati szervek és hadiipari vállalatok, például a Lockheed Martin előtt. Más védelmi cégek, például a Booz Allen Hamilton, a Palantir, sőt az Anduril is szerepel azon vállalatok listáján, amelyek számára a Meta biztosítja AI-technológiáját. Ez alighanem fordulatot jelent a Meta korábbi politikájához képest, amely megtiltotta technológiájának katonai felhasználását. Bár a Llama egy nyílt forráskódú projekt, korábban tilos volt a katonai felhasználás.

„Amerikai vállalatként, amely nem kis részben az Egyesült Államok vállalkozói szellemének és demokratikus értékeinek köszönheti sikerét, a Meta ki akarja venni a részét Amerika és legközelebbi szövetségesei biztonságának és gazdasági jólétének támogatásából” – mondta Nick Clegg, a Meta globális ügyekért felelős elnöke.

Érdekesség, hogy napokkal a Meta közlése után az Anthropic, a Claude AI gyártója is bejelentette partnerségét a Palantir Technologies-szal, amely szoros kapcsolatokat ápol a védelmi, hírszerzési és bűnüldöző szervekkel. A Palantirt a múltban kritizálták titokzatossága, megfigyelési programjai és bevándorlási és vámhatósági programjai miatt. Ugyanakkor elismerést kapott azért, mert a COVID-járvány idején a vírus terjedésének nyomon követésében, és az FBI és a CIA terrorizmusellenes műveleteiben sikeresen közreműködött a mesterséges intelligencia-platformjával.

A fentiekből is látható nyilvánvaló trend, hogy a hatalmasra nővő, csúcstechnológiát fejlesztő amerikai vállalatok egy idő után már nem kerülhetik el, hogy szorosan együttműködjenek a hadsereggel. Az OpenAI, a Meta és az Anthropic kezdetben mind megtiltotta technológiájuk katonai célú felhasználását, most mégis beálltak a sorba. Ami meglehetősen hosszú: a Microsoft, a Google, az Oracle és még az Amazon is dolgozik a Pentagonnak.

Forrás: New Atlas / Anduril

Borítókép: Anduril