Papp László, Debrecen polgármestere az átadáson emlékeztetett rá, hogy a korábbi Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM), az MVM és a város együttműködésében valósult meg a napelempark, amelynek felépítéséhez az önkormányzat 52 hektáros területet biztosított a legnagyobb, 710 hektáros ipari parkjában.

Varga László, az MVM Zöld Generáció Kft. ügyvezető igazgatója az avatást megelőző projektzáró rendezvényen ismertette, a beruházás összköltsége 11,520 milliárd forint, amihez 4,297 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el az Európai Unió Környezeti és energiahatékonysági operatív programja (Kehop) pályázatán. A fejlesztést 63 százalékban saját forrásból finanszírozta az MVM Csoport - tette hozzá.
Az 52 ezer napelempanel üzembe helyezése 15 ezer háztartás energiaigényét fedezi, és évente több mint 33 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. A polgármester továbbá elmondta, a magas energiaárak rákényszerítik a településeket, hogy az energiagazdálkodásukban minél nagyobb mértékben támaszkodjanak a megújuló energiaforrásokra. Debrecenben ezért megkezdték két újabb, összesen mintegy ötvenezer négyzetméteren magvalósuló önkormányzati napelempark tervezését - jelentette be Papp László, megjegyezve, hogy a jövőben a helyben előállított és tárolt energia kulcsfontosságú lehet az elektromos meghajtású közösségi közlekedés működtetésében.
Forrás: MTI
Borítókép: Az MVM Csoport új napelemparkja Debrecenben az átadás napján, 2022. november 28-án. MTI/Czeglédi Zsolt

