Becsült olvasási idő: 1 perc
Szaúd-Arábia, az egyik legnagyobb olajexportőr ambíciója a szén-dioxid semlegesség

Szaúd-Arábia koronahercege szombaton bejelentette, hogy az olajlelőhelyekben gazdag nemzet ambiciózus nulla nettó szén-dioxid kibocsátást tűz ki céljául 2060-ra a Reuters szerint. Az ország vezetője azt is vállalta, hogy megduplázza éves csökkentési célját.

„A Szaúd-Arábiai Királyság célja, hogy 2060-ra elérje a nulla nettó kibocsátást a körkörös szén-dioxid-gazdasági programja keretében, összhangban a királyság fejlesztésének tervével [...], miközben megőrzi a királyság vezető szerepét a globális olajpiacok biztonságának és stabilitásának erősítésében” – mondta Mohammed bin Szalman a Saudi Green Initiative tájékoztatóján.

Az ország megduplázta a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére kitűzött éves célt is, csaknem 280 millió tonnára, szemben a korábbi 130 millió tonnával. A nemzet aláírta a párizsi klímaegyezményt.

Rijád szombaton osztott meg részleteket az országosan meghatározott hozzájárulásairól (nationally determined contributions. vagyis NDC). Az NDC-k konkrét célkitűzések az egyes államok számára azon globális erőfeszítések során, amelyek megakadályozzák, hogy a globális átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fok fölé emelkedjen az iparosodás előtti szinthez képest.

Ebben a hónapban a legnagyobb olajtermelő monarchia, az Egyesült Arab Emírségek is bejelentették, hogy 2050-re nulla nettó kibocsátást kívánnak elérni, ami még ambiciózusabb terv, mint amit Szaúd-Arábia kíván teljesíteni.

Tavaly márciusban Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy 2030-ra energiaszükségletének 50 százalékát megújuló energiaforrásokból állítja elő, és több milliárd fát ültet el. Az ország néhány éve jelentős összegeket fektet be a napenergiába.

„Kritikusan elégtelen”

Az országot már bírálták, az éghajlatváltozás ellen való túlzottan lassú fellépésével kapcsolatban. A Klímaakció-követő (Climate Action Tracker) a riasztóan legalacsonyabb, „kritikusan elégtelen” minősítést adta az országnak.

Valószínűleg ennek a képnek a leküzdésére Szaúd-Arábia kiemelt környezetbarát projekteket kezdeményezett. Például az új, nulla szén-dioxid-kibocsátású futurisztikus városa, a Line az év elején világszerte címlapra került.

A Line, a város, amely „170 kilométernyi, hiperkapcsolatú közösségek öve, autók és utak nélkül, a természet köré épülve, közvetlen válasz az emberiség napjainak legégetőbb kihívásaira, mint amilyen az örökség, az infrastruktúra, a környezetszennyezés, a forgalom és a túlnépesedés."