hero
Myat Kornél
Becsült olvasási idő: 4 perc
Világcsúccsal nyerni Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén

A SZEnergy Team csapata tavaly nyáron világcsúccsal nyert Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén, a Shell Eco-marathonon. A csapat sok új fejlesztéssel készül az idei versenyre, és célja, hogy május végén Franciaországban az autonóm versenyszámban is a dobogó csúcsára léphessen. A felkészülés és az újítások részleteiről kérdeztük Pusztai Zoltánt, a csapat mentorát, kitérve arra is, hogy az ilyen versenyek miért jók a Széchenyi István Egyetemnek, és hogyan járulnak hozzá a hallgatók munkaerőpiaci sikereihez. 

„A SZEnergy topcsapat, az SZE pedig egy nagyon jó egyetem”

„A Shell Eco-marathonon világcsúccsal győzni olyan neves külföldi egyetemek előtt, mint a müncheni vagy a milánói, már-már álomszerű, de korántsem érdemtelen, hiszen sok év munkája előzte ezt meg. Sajnos az elmúlt években más magyar csapat nem tudott részt venni a versenyen” – érzékelteti a győzelem valódi súlyát Pusztai Zoltán, az SZEnergy csapat mentora. Hozzáteszi, hogy a Széchenyi István Egyetemen (SZE) már tradíciója van a versenyeken való részvételnek és a hallgatói csapatok indulásának. A győri egyetem az elektromos járművekhez kapcsolódó kutatások mellett az önvezető járművek fejlesztései terén is szép eredményeket tud felmutatni. A sikerekből természetesen az intézmény is profitál, hiszen a jó szereplésnek nagyon jó reklámértéke van, ami vonzza a jelentkezőket. Az SZE következetes hallgatói tehetséggondozó programjai pedig nagyban hozzájárulnak a sikeres szerepléshez. „Egy vonzóbb egyetem több és ügyesebb hallgatókat tud bevonni az ilyen projektekbe, akik szintén emelik a színvonalat, valamint később akár kutatói, oktatói szerepeket is vállalhatnak. Ez nálunk is nagyon gyakori, hiszen már egy komplett munkatársi gárda is nevelődött a volt szenergys hallgatókból” – összegzi a verseny előnyeit a mentor. 

A sikeres szereplés nem marad rejtve a nagy autógyárak, OEM-ek előtt sem

A jövő mérnökeinek közösségét építik

Az ilyen versenyeken való részvétel nagyon sok munkát követel a hallgatóktól, de nem kell lasszóval fogni a jelentkezőket, hiszen a szervezők elmondása szerint nagyon nagy presztízse van annak, ha valaki részt vehet a csapatok munkájában. „A versenyre egymást szervezik be a hallgatók. Nagyon jó közösségek alakulnak ki, ahol a szakmai tapasztalatszerzés mellett komoly kapcsolati tőkét is ki lehet alakítani” – teszi hozzá Pusztai Zoltán. A versenyzők már a diplomaszerzés előtt nagy tapasztalatot szereznek, ami kifejezetten értékessé teszi őket a munkaerőpiacon. A győztes csapat nagy része már végzett az egyetemi tanulmányokkal, és a hazai iparban dolgozik, de külföldi startupcégeknél is helyezkedett el volt hallgató.

A sikeres szereplés nem marad rejtve a nagy autógyárak, OEM-ek előtt sem. Azonban a csapat mentora szerint nem a versenyen bemutatott konkrét fejlesztéseket nézik, hiszen azok speciálisak, az igazi értéket és erőforrást számukra a csapatokat is működtető emberek jelentik. A hallgatók ugyanis a felkészülés során végig öntevékenyen dolgoznak és konzultálnak a mentorokkal, akik igény esetén segítenek, tanácsokat adnak. Nagyon fontos, hogy a részlegek nem külön, hanem összehangoltan működnek, és a hallgatók maguk osztják be az idejüket, így tanulnak meg igazán csapatban dolgozni. A csapatban végzett kreatív munkának köszönhetően a végzett mérnökök ipari környezetben is jobban tudják képességeiket kamatoztatni az innovatív fejlesztések terén.

A csapat a 2013-ban debütáló, majd 2019-ben átalakított versenyjárművét a Covid alatt fejlesztette tovább

Az egyetem jól látja az autóipar húzóágazati szerepét, amely vonzó a diákok számára is. A piaci átrendeződés, amelyben az elektromos autók kapják a főszerepet, egy már zajló folyamat, és sok innovatív megoldást igényel. Az SZE célja pedig, hogy ennek az átalakuló piacnak a nyertese legyen magasan képzett mérnökei révén, amihez a naprakész tudás az ipar szereplőitől érkezhet. „Egyre gyorsabban és több tudást kell magukra szedni a mérnököknek, hiszen a technológia napról napra fejlődik. Ebben segítenek az ipari együttműködések és az olyan oktatási programok, mint a duális képzés, ahol a hallgató első kézből találkozhat az ipari környezettel” – összegzi Pusztai Zoltán. 

Mi az a Shell Eco-marathon?

A Shell Eco-marathon a világ egyik vezető mérnökhallgatói versenye, amely az elmúlt 35 évben a tisztább energiamegoldások felé tett lépésekre fókuszált. A globális egyetemi programban a világ minden tájáról érkező természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tanulmányokat folytató diákok vesznek részt, hogy megtervezzék, megépítsék és üzemeltessék a világ legenergiahatékonyabb járműveit. A Battery Electric Urban Concept kategória az elektromos hajtásnemet jelöli a városi autó (Urban Concept) kategóriában, emellett van még hidrogénes és belső égésű Urban Concept kategória is. Az energiahatékonysági verseny alapvetően a járművek fogyasztását hasonlítja össze. A cél a versenytávot adott időn belül a legkevesebb energia felhasználásával teljesíteni. Az Autonóm kategória pedig az autonóm technológiával kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok összemérésének színtere. 

„Idén mi leszünk azok, akikre nagyon figyelni fognak a csapatok, hiszen címvédőként minket akarnak majd legyőzni"

Az idei cél a kettős győzelem

Az SZEnergy csapata idén az energiahatékony és az autonóm versenyszámban is indul. Az elsőben a címvédés a feladat, míg a másodikban a tavalyi 2. helyezést lehet most javítani. „Idén mi leszünk azok, akikre nagyon figyelni fognak a csapatok, hiszen címvédőként minket akarnak majd legyőzni. Célunk hasonló eredményekkel hazatérni a nogarói pályáról, talán az önvezető kategóriában még előre is léphetünk, mivel rengeteg fejlesztést összpontosítottunk erre a területre” – ismertette Pusztai Zoltán a terveket. Az autóban lévő tartalékokat idén is próbálták maximálisan kiaknázni, de Franciaországban a versenytaktika lesz az igazán döntő. A csapat fő erősségét pedig most is a segítő mentorok sokéves tapasztalata és a szorgalmas, agilis hallgatók különleges elegye biztosítja. 

A világbajnok autó újratöltve

A csapat a 2013-ban debütáló, majd 2019-ben átalakított versenyjárművét a Covid alatt fejlesztette tovább. Az új elektronikai rendszernek, az új hajtásláncnak és az új optimalizációs keretrendszernek, valamint számos kisebb fejlesztésnek köszönhetően sikerült elérni a világcsúcsot jelentő 284 km/kWh energiahatékonyságot. Az SZEnergy csapata az idei versenyre a tömegcsökkentés mellett új, könnyű lengéscsillapítókat fejlesztett. Az elektronika területén pedig az üzembiztonság növelésére koncentráltak, valamint új motorvezérlőt is bevetnek. A járműüzemeltetés oldaláról az optimalizációs keretrendszert fejlesztették, amivel virtuálisan tudják szimulálni és tesztelni a különböző vezetési taktikákat. Az autonóm kategóriában az eredményesebb szereplés érdekében a tavalyi tapasztalatok feldolgozására építve a környezetérzékelési és útvonaltervezési algoritmust fejlesztették. Emellett a neurális hálót is upgradelték, és idén fokozott szerepet kap a kamerás érzékelés is. 

Szerző: Myat Kornél 

Borítókép: Pusztai Zoltán, a csapat mentora.  Forrás: SZE

A cikk eredetileg a Gyártástrend magazin március-áprilisi számában jelent meg, amely itt olvasható.