hero
GyártásTrend |

Forrás:

BME

Rovat:

Tudomány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Elon Musk rakétája viszi fel a BME új műholdját

A diákműhold rádióamatőr-sávon fog kommunikálni, és egyetemi, illetve középiskolai fejlesztésű műszerek lesznek rajta.

Újabb, a BME-n készült kisműhold várja a felbocsátást, az utolsó tesztek és beállítások elvégzése után immár az Egyesült Államokban. A Hunity névre keresztelt, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság fő szakmai partnerségével szatellitet a legfrissebb információk szerint már integrálták a hordózóeszközre, amely nem más, mint az Elon Musk-féle SpaceX Falcon 9-es rakétája

A műholdat a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszékén működő Mikrohullámú Távérzékelés Laboratórium munkatársai készítették a hallgatókkal és a Műegyetemi Rádió Clubbal együttműködésben, az NMHH finanszírozásában.

A 868 gramm tömegű, körülbelül 5x5x15 centiméteres szerkezet új technológiai fejlesztéseket tartalmaz. Kép: BME

A korábbi diákműholdakhoz képest a szerkezet új technológiai fejlesztésként nyitható napelemszárnyakat és műszerpaneleket kapott, helyet szorítottak rajta nagyfelbontású fedélzeti kamerának, valamint mágneses és motoros helyzetstabilizáló rendszernek. 

Folytatva az MRC100-as műholdnál megkezdett, egyetemek közötti együttműködést, a győri Széchenyi István Egyetem fejlesztőcsapatának négy kísérleti panelje is a fedélzetre került. Sőt, a tavalyi Cansat Hungary középiskolás verseny döntős csapatai összesen hat saját fejlesztésű kísérleti panelt helyezhettek el

– mondta a bme.hu-nak Dudás Levente, a műegyetemi zsebműholdprojektek műszaki vezetője. 

A műhold rádióamatőr-sávon fog kommunikálni, az elsődleges földi vezérlő állomás a Műegyetem E épületének tetején található. A start novemberben várható a Transporter 15 küldetés keretében.

Borítókép: Adobe Stock

Belső kép és szöveg: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, továbbította a Helló Sajtó! Üzleti Sajtószolgálat

.