Mi az OLED?
Az OLED szorosan kapcsolódik a LED-technikához, vékony, milliméteres, szinte súlytalan, fóliaszerű anyagról van szó, mely üveg, vagy műanyag felületre kerül. A hordozórétegre a tintasugaras nyomtatáshoz hasonló, egyszerű technikával kerül fel, így gyártása egyre olcsóbb lesz. Tulajdonképpen egy szerves fénykibocsátó diódáról van szó, amely „magától világít”, azaz bocsát ki fényt. A fénykibocsátásért felelős elektrolumineszcens réteg valamilyen szerves vegyület, mely elektromos áram hatására világít. Ez a réteg szerves félvezető anyagból készül és két elektróda között helyezkedik el. Az OLED működési elvének ötlete nem tudósoktól, hanem a természetből, egészen pontosan a szentjánosbogaraktól származik; alapját az képezi, hogy egyes szerves anyagok feszültség hatására fényt bocsátanak ki (elektrolumineszcencia).
Az új Audiban csak hátulra szerelték be az OLED lámpákat, elől hagyományos LED-es fénytechnika található. Az új elektronikus architektúra lehetővé teszi a jelentősen megnövelt számú szegmensek vezérlését. Mindezt az erre a célra kifejlesztett szoftvermodul segítségével teszi.

Az új technológia elsősorban nagyon látványos. Például veszélyhelyzet esetén az autó hátsó kijelzőjén egy figyelmeztető háromszög és vonalak jelezhetik a potenciális veszélyt. Másik fő funkciója a közelség jelzése: amikor az autók, kerékpárosok vagy gyalogosok két érzékelő hatótávolságán belül vannak, a jármű összes OLED-kijelzője automatikusan aktiválódik.
Az Audi hátsó lámpái közvetlenül bocsátanak ki fényt, így nagyobb szögből válnak láthatóvá, mint például az LCD kijelzők, ezen felül energiahatékonyak is. Az OLED a közvetlen fénykibocsátás miatt kevés áramot használ a sötét színek megjelenítéséhez, nem vet árnyékot és alig melegszik. Esztétikai előnyük pedig az, hogy folyamatosan vékonyabbnál vékonyabb, könnyebbnél könnyebb lámpák és kijelzők, vagy akár nagy méretű, egybefüggő világító felületek készülhetnek.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: Audi

