hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Fellőtték az első, Föld körül keringő napelemet

A vitorlaszerű napelemrendszer vezeték nélkül sugároz energiát.

Az amerikai Caltech vállalat bejelentette, hogy sikeresen tesztelték a Föld körüli pályára állított napelemes rendszerük első fázisát. A Space Solar Power Projectben (SSPP) egyetemi hátterű kutatóintézetek és kereskedelmi vállalatok is együttműködnek. Céljuk, hogy hozzájáruljanak a világ tiszta energiával kapcsolatos törekvéseihez. Egy orbitális napenergia-berendezés a napfényt a nap 24 órájában képes begyűjteni, illetve egy űrbéli egység teljesítménye elvileg négyzetméterenként nyolcszor jobb, mint a földi napelemeké.

Az 50 kilogrammos Space Solar Power Demonstrator űrszondát idén január 3-án egy SpaceX rakétával állították alacsony pályára. Három rendszert tesztelnek vele: egy kinyíló DOLCE-modult, amely a napelemet tartja, egy ALBA modult, amely több különböző napelem-konstrukciót tesztel, hogy kiderüljön, melyik lenne a leghatékonyabb az űrben. Végül egy MAPLE-modult, amely a vezeték nélküli, mikrohullámú energiasugárzásért felel. 

A tesztek sikeresek voltak, a szondáról küldött energiasugarat a földi állomáson észlelték a várt időben és frekvencián, illetve a megtett távolság alapján megjósolt megfelelő frekvenciaeltolódással. A projekt újdonsága, hogy rugalmas, könnyű szerkezetes struktúrákkal és vezeték nélküli átvitellel folynak – erre még nem volt példa a világon. 

Hozzá kell tenni: noha a kísérletek fontos fázison vannak túl, a kereskedelmi hasznosításig hosszú út vezet.

Forrás: New Atlas / Caltech

Borítókép: Caltech