hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kifejlesztették a betont, ami energiát termel

A beton egy új szerkezeti struktúrának köszönhetően áramot termel.

A Pittsburghi Egyetem kutatócsoportja újratervezte a beton fogalmát a polgári infrastrukturális rendszerek fejlesztéséhez. A rendkívül könnyű kompozit megerősített „auxetikus polimerrácsokból áll, amelyek újfajta cementmátrixba ágyazódnak”. A csapat szerint a beton mechanikailag hangolható, és az új szerkezet grafitporral kombinálva 330 μW teljesítményt képes előállítani. Utóbbi arra elegendő, hogy az út menti érzékelők működtetéséhez szükséges villamos energiát előállítsa.

A beton előállítása lényegében több száz éve változatlan az ókori rómaiak óta. Noha a technológia rendkívül sokat fejlődött, a koncepció ugyanaz, mint az ókorban. Az újfajta beton azonban egészen más alapelven működik: mechanikai gerjesztés hatására elektromos jeleket bocsát ki. 

A kutatók szerint megközelítésük azért forradalmi, mert lehetőséget kínál a beton törékenységének, rugalmasságának és alakíthatóságának megváltoztatására is. A gyártók így kevesebb anyagot használhatnak fel anélkül, hogy ez a szilárdság vagy a hosszú élettartam rovására menne, és még valamennyi áramot is termel. Vagyis gazdaságosabbak és környezetileg fenntarthatóbbak, ugyanakkor fejlett funkcionalitást kínálnak.

A kutatók azt remélik, hogy ezek az intelligens szerkezetek elősegítik például az autonóm vezetést. Az utak belsejébe ágyazott chipek segítenek az önvezető autóknak navigálni az autópályákon, amikor a GPS-jelek túl gyengék, vagy a LIDAR nem működik. 

A kutatók publikációját itt tudják elolvasni angol nyelven. 

Forrás:  Tech Xplore

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock