hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 2 perc
Egy okostelefon a periódusos rendszer 63 különböző elemét tartalmazza

Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.

Egy okostelefon a periódusos rendszer 63 különböző elemét tartalmazza, melyek 90 százaléka újrahasznosítható. A mobilokban felhasznált műanyagot, üveget, fémeket (pl. alumínium, réz) és ritkaföldfémeket (pl. arany, kobalt) Magyarországon is ki tudják nyerni, így alapanyagként kerülhetnek vissza a körforgásba. 1 Egy mobilkészülék újrahasznosításával 5kg CO2 kibocsátás kerülhető el, négy telefon újrahasznosításával pedig egy fejlett fa éves karbonmegkötési képességének megfelelő CO2 egység is megspórolható.

A vállalat közleményéből kiderül, hogy a  klímavédelem és a körforgásos gazdaság népszerűsítése a Magyar Telekom ESG stratégiájának kiemelt eleme. A vállalat évről évre növeli a visszagyűjtött készülékek számát, melyeket újrahasznosítanak vagy eladományoznak. Az idei évben több tízezer készüléket, mintegy 4 tonna elektronikai hulladékot gyűjtöttek vissza, és felújított készülékeket is kínálnak ügyfeleiknek. A "Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben" pályázatra nonprofit szervezetek három kategóriában adhatták be projektjeiket, amelyek a klímavédelemmel és e-hulladék csökkentésével kapcsolatosak.

Egy okostelefon a periódusos rendszer 63 különböző elemét tartalmazza. Forrás Telekom

A pályázat győztese a Jane Goodall Intézet "Passzold vissza, Tesó!" programja lett, amely 2018 óta foglalkozik használaton kívüli mobiltelefonok, GPS-ek és tabletek gyűjtésével. A program több mint 1200 gyűjtőpontot üzemeltet országszerte, és eddig évente 14-18 ezer készüléket gyűjtöttek vissza. Az e-hulladékgyűjtés mellett nagy hangsúlyt fektetnek az oktatásra és szemléletformálásra is, évente több százezer embert elérve ingyenes programjaikkal a fenntarthatóság népszerűsítéséért.

„Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy a Jane Goodall Intézet, melynek elsődleges célja a csimpánzok és élőhelyeik védelme, hogyan kapcsolódik a használt mobilok összegyűjtéséhez. Pedig az összefüggés egyszerű: a mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket. Ezt a folyamatot szeretnénk megfékezni, ezért gyűjtjük újrahasznosítás céljából a mobilokat. Nagyon boldogok vagyunk, hogy a Telekom, az ország egyik legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója minket választott győztesnek. Támogatásukkal biztosítani tudjuk jövő évi hatékony működésünket, és közösen még több embert érhetünk el szemléletformáló programunkkal, mellyel reményt adunk a természetnek, az állatoknak és az embereknek” – mondta el a pályázat kapcsán Kádár András főtitkár. 

„A Magyar Telekom számára kiemelten fontos a civil szervezetekkel való partneri együttműködés, hiszen ezek a szervezetek hosszútávon is hiteles szakértőink lehetnek. Ráadásul velük együtt még célzottabban tudjuk felhívni a figyelmet számunkra fontos társadalmi és környezeti ügyekre. Emellett felelős vállalatként szívügyünk a körforgásos gazdaság megteremtése is, éppen ezért választottuk győztesnek a ’Passzold vissza, Tesó!’ programot, mely maximálisan egybecseng saját törekvéseinkkel. Bízunk benne, hogy a pályázat egy hosszútávú együttműködés kezdete, és közösen tovább formálhatjuk a fenntarthatósággal, környezeti tudatossággal kapcsolatos közgondolkodást” – mondta el Várkonyi Diána, a Magyar Telekom Capital Market Relations Hub és ESG Squad vezetője. 

Forrás: Telekom

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock