Az EIT Community újabb lépést tett a magyarországi innováció támogatására: megnyitotta az ország első innovációs képviseletét, amely az EIT összes innovációs területét lefedi az egészségügytől az energetikán át a városi mobilitásig. A magyarországi képviselet egy kiterjedt hálózat része lesz, amelynek célja, hogy az EIT Community megerősített helyi jelenléttel képviseltesse magát Közép-, Kelet- és Dél-Európában. Hasonló EIT Community-k jönnek létre Európa több mint 20 országában.
Az EIT Közösségi RIS Hub célja, hogy ösztönözze a vezető üzleti, oktatási és kutatási szervezetek közötti együttműködést, növelje a régió versenyképességét és hozzájáruljon a fenntartható gazdasági növekedéshez. A képviselet az EIT Regionális Innovációs Program (EIT RIS) keretében jött létre, amely az Európai Unió országai közötti innovációs szakadék áthidalására összpontosít.
Az újonnan megnyitott magyarországi képviselet az EIT valamennyi Tudás- és Innovációs Közösségét (Knowledge and Innovation Community, KIC) képviseli és feladata, hogy egyre több helyi résztvevőt vonjon be az EIT Közösség tevékenységeibe. A képviselet összegyűjti az EIT Közösség Magyarországon, az EU tagállamaiban és a Horizont Európa társult országaiban elérhető szolgáltatásairól és lehetőségeiről szóló információkat. Emellett kulcsszerepet vállal az EIT Community és helyi hatóságokkal közötti együttműködés előmozdításában, szükség szerint beleértve a szakpolitikai támogatást.
A szervezet közleménye szerint az EIT Community és programjai már most is aktívan részt vesznek a magyarországi innováció támogatásában, két meglévő központtal, amelyeket az EIT Digital és az EIT Health hozott létre, valamint négy regionális hubbal a városi mobilitás, az energia, az élelmiszeripar és a feldolgozóipar területén. Az új innovációs képviselet összefogja ezeket a szolgáltatásokat, és segít hozzáférést biztosítani az ágazatspecifikus tudáshoz, erőforrásokhoz és partnerségekhez a magyar innovátorok számára, ezáltal erősítve Magyarország szerepét Európa tudásalapú gazdaságában.
Az EIT Community Hungary egy nyitóeseménnyel ünnepli indulását 2025. január 22-én, amelyen kormányzati, tudományos és gazdasági szereplők, valamint az ország minden részéből érkező vállalkozók és innovátorok vesznek részt. Az esemény kiváló alkalmat teremt arra, hogy az EIT Community bemutassa kezdeményezéseit, valamint a rendelkezésre álló forrásokat és együttműködési lehetőségeket a helyi partnereknek. A program részeként előadások, panelbeszélgetések és kapcsolatépítési lehetőségek várják a résztvevőket, bemutatva, hogyan járulhat hozzá az új képviselet Magyarország innovációvezérelt gazdaságra való átállásához.
Forrás és borítókép: EIT

