hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ígéretes, olcsó nátrium-kén-akkumulátort fejlesztettek ki
Az elem energiakapacitása négyszerese a lítiumion-akkumulátorokénak.

Környezetbarát és alacsony költségű akkumulátort mutatott be egy következő generációs energiatárolási megoldásokat fejlesztő, nemzetközi tudóscsapat. A kutatók újsütetű nátrium-kén-akkumulátor-konstrukciója négyszeres energiakapacitást kínál a tipikus lítiumion-akkumulátorokhoz képest, és a hálózati energia tárolása területén rendkívül ígéretesnek mutatkozik.

Az új fejlesztés az úgynevezett olvadt só akkumulátorok halmazát gazdagítja, amelyek különböző megnyilvánulásai már 50 éve jelen vannak a piacon.

Miközben a megújuló energia szerepe a mindennapi áramellátásunkban folyamatosan növekszik, az olvadt só akkumulátorok is egyre inkább rivaldafénybe kerülnek. Ennek oka, hogy az ilyen egységek viszonylag olcsó és könnyen hozzáférhető anyagokból készülnek. 

Forrás: Adobe Stock

Az efféle elemek tipikus változatai közé tartoznak azok a nátrium-kén alapú energiacellák, melyek elektródáit magas hőmérsékleten kell tartani ahhoz, hogy az elektrolit olvadt, folyékony állapotban maradjon. Ez az eljárás azonban értelemszerűen rengeteg energiát felemészt.

A kínai és ausztrál tudósok éppen ezért kezdtek el kidolgozni egy olyan verziót, amely már csak szobahőmérsékleten is rendkívüli teljesítménnyel büszkélkedhet.

A csapat koncepciója szénalapú elektródákat és a pirolízis nevű termikus lebontási eljárást alkalmazza a kén és a nátrium közötti reakciók megváltoztatására. Az eredmény egy olyan nátrium-kén-akkumulátor, amelynek kapacitása a kutatók szerint körülbelül négyszerese a lítiumion-akkumulátorénak.

A konstrukció ráadásul meglehetősen stabil, és 1000 töltési ciklus után állítólag kapacitásának körülbelül a felét megőrzi, amit közleményükben a fejlesztők egyenesen „példátlannak" neveznek.

(Forrás: New Atlas)