Környezetbarát és alacsony költségű akkumulátort mutatott be egy következő generációs energiatárolási megoldásokat fejlesztő, nemzetközi tudóscsapat. A kutatók újsütetű nátrium-kén-akkumulátor-konstrukciója négyszeres energiakapacitást kínál a tipikus lítiumion-akkumulátorokhoz képest, és a hálózati energia tárolása területén rendkívül ígéretesnek mutatkozik.
Az új fejlesztés az úgynevezett olvadt só akkumulátorok halmazát gazdagítja, amelyek különböző megnyilvánulásai már 50 éve jelen vannak a piacon.
Miközben a megújuló energia szerepe a mindennapi áramellátásunkban folyamatosan növekszik, az olvadt só akkumulátorok is egyre inkább rivaldafénybe kerülnek. Ennek oka, hogy az ilyen egységek viszonylag olcsó és könnyen hozzáférhető anyagokból készülnek.

Az efféle elemek tipikus változatai közé tartoznak azok a nátrium-kén alapú energiacellák, melyek elektródáit magas hőmérsékleten kell tartani ahhoz, hogy az elektrolit olvadt, folyékony állapotban maradjon. Ez az eljárás azonban értelemszerűen rengeteg energiát felemészt.
A kínai és ausztrál tudósok éppen ezért kezdtek el kidolgozni egy olyan verziót, amely már csak szobahőmérsékleten is rendkívüli teljesítménnyel büszkélkedhet.
A csapat koncepciója szénalapú elektródákat és a pirolízis nevű termikus lebontási eljárást alkalmazza a kén és a nátrium közötti reakciók megváltoztatására. Az eredmény egy olyan nátrium-kén-akkumulátor, amelynek kapacitása a kutatók szerint körülbelül négyszerese a lítiumion-akkumulátorénak.
A konstrukció ráadásul meglehetősen stabil, és 1000 töltési ciklus után állítólag kapacitásának körülbelül a felét megőrzi, amit közleményükben a fejlesztők egyenesen „példátlannak" neveznek.
(Forrás: New Atlas)

