A Reuters cikke szerint a német ZF Friedrichshafen 2030-ig mintegy 7600 állást számol fel elektrifikált hajtáslánc-technológiai üzletágában – közölte a vállalat a szakszervezetekkel kötött megállapodás után. A lépés a tavaly bejelentett, Németországban összesen akár 14 ezer munkahely megszüntetését célzó program része, amelyet a gyenge elektromosautó-kereslet és a globális kereskedelmi feszültségek kényszerítenek ki. A cég a költségek 2027-ig több mint 500 millió eurós csökkentését várja a döntéstől.
Az egyezség szerint a leépítések önkéntes alapon zajlanak majd, korengedményes nyugdíjazással és végkielégítésekkel, miközben elkerülik a kényszerű elbocsátásokat. Emellett a német telephelyeken 2027-ig 7 százalékkal csökken a heti munkaidő, a 3,1 százalékos béremelést pedig 2026 októberére halasztják.
A ZF új vezérigazgatója, Mathias Miedreich szerint, – aki szerdán lépett hivatalba elődje, Holger Klein idő előtti távozása után – a megállapodást úgy jellemezte, mint az iparág „új lehetőségeinek felfedezését”, miközben elismerte, hogy ez a dolgozók számára „kemény áldozat”.
A múlt héten a Bloomberg számolt be arról, hogy a rivális Bosch 13 ezer fős leépítést jelentett be, miközben a beszállítókat gyenge piacok és az amerikai vámok körüli bizonytalanság sújtják. A német autóipar 2023 óta mintegy 55 ezer munkahelyet veszített, döntően a beszállítói oldalon – közölte a VDA szakmai szövetség.
Forrás: HVG /Reuters /Bloomberg
Borítókép: ZF

